Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

XIV Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum” – święto muzyki w parafii Miłosierdzia Bożego

W niedzielę, 21 listopada w parafii Miłosierdzia Bożego miała miejsce czternasta edycja Zagórzańskie Spotkania Chórów „Laudate Dominum”. W imieniu organizatorów występujące chóry przywitał Piotr Armatys – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Ksiądz Proboszcz Tadeusz Mrowiec, Michał Grzeszczuk Zastępca Burmistrz Miasta oraz Grzegorz Wójcik Radny Powiatu Limanowskiego. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 nie obyło się niespodzianek. W ostatniej chwili dwa chóry nie mogły wystąpić, dużym zaskoczeniem były również informacje, że część chórów z którymi byliśmy mocno zaprzyjaźnieni od samego początku organizowania przeglądu już nie istnieje. Trudne to czasy, jednak wyrażamy mocne przekonanie, że będzie jeszcze dobrze - wspólne muzykowanie to siła jedności, harmonii i wspólnoty, o czym wspominali na otwarciu organizatorzy.

Pierwszy zaprezentował się chór „LimaNovum” działający przy Limanowskim Domu Kultury. Chór powstał w 2021 roku i działa pod dyrekcją Ivana Vrublevskyiego, który ukończył z wyróżnieniem studia z dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej w Odessie oraz studia z wokalistyki na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Chociaż chór oficjalnie zainaugurował swoją działalność uroczystym koncertem 27 czerwca tego roku, zdążył już wystąpić na koncertach w Pasierbcu, Kłodzku i Wambierzycach. Jak podkreślają chórzyści, rozwijają swój warsztat wokalny nie tylko pod okiem swojego dyrygenta, ale także zaproszonych na warsztaty znanych wokalistów i pedagogów.

Drugi w kolejności wystąpił chór parafialny z Mszany Górnej. Działającym od 2010 roku początkowo chórem żeńskim dyrygowała Sylwia Chołyńska, później opiekę nad chórem przejął Paweł Bębenek. Ostatnie zmiany to wiosna tego roku, kiedy to w marcu opiekę i dyrygenturę chóru objął Stanisław Kowalczyk. Od 25 lat prowadzi on również Chór i Orkiestrę O.O. Cystersów w krakowskiej Mogile. Od tego czasu przy chórze powstał mały zespół kameralny, złożony z młodzieży, która ukończyła pewien etap edukacji muzycznej i która przygrywa chórowi na występach. Jak podkreślają muzycy, z nowym dyrygentem chcą rozwijać umiejętności wokalne i poszerzać repertuar.

Chór Bel Canto z Dobrej towarzyszy nam od początków mszańskich przeglądów. Działający przy Gminnym Ośrodku Kultury uczestniczy aktywnie w życiu religijnym i kulturalnym przede wszystkim swojej gminy, ale nie tylko. Chętnie przyjmuje zaproszenia do współpracy i zaprasza do niej inne grupy. W 2018 roku uczestniczył w warsztatach muzyki liturgicznej z Piotrem Pałką w Dobrej. Ostatnio współpracuje z dobrzańską orkiestrą Sinfonietta, działającą przy GOK i wspólnie koncertują. W czasie pandemii chór zrealizował kilka nagrań, które można obejrzeć na kanale youtube Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. Członkami zespołu są amatorzy, miłośnicy muzyki w różnym wieku – począwszy od młodzieży aż po emerytów.

Ostatnim Chórem prezentującym się w kościele był Chór Gospel działający przy Miejskim Ośrodku Kultury. Chór działa od 2014 roku, a dyrygentką jest Lea Kjeldsen. Chór zadebiutował na Zagórzańskich Spotkaniach Chórów w 2015 roku. Chór Gospel aktywnie uczestniczy w koncertach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, regularnie bierze udział w warsztatach i koncertach muzyki gospel w Sieprawiu czy Krakowie – „7 x Gospel” czy „Gospel na Skałce”. Już sam trzykrotnie był gospodarzem warsztatów w Mszanie Dolnej, w 2017 roku z Colinem Vasselem, w 2019 roku z Colinem Williamsem, a trzy tygodnie temu chór pracował nad swoim warsztatem pod okiem Gabi Gąsior.

Każdy z chórów otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom-podziękowanie za występ. W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy mogli uczestniczyć w naszym zagórzańskim święcie muzyki chóralnej. Zapraszamy za rok!


Również w parafii p.w. Św. Michała Archanioła w przededniu Święta Św. Cecyli – patronki muzyki chóralnej odprawiona została msza św. w intencji chóru parafialnego im. Ks. Józefa Hajduka, zmarłych członków oraz rodzin chórzystów.Organizatorzy:
Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego,
Powiat Limanowski,
Miasto Mszana Dolna
Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej


 


Podobne artykuły

wto, 7 gru 2021, 14:13:36

UWAGA, ZMIANA W ODBIORACH ŚMIECI

Szanowni Mieszkańcy, ze względu na sytuacje epidemiologiczną wprowadza się zmiany w harmonogramie odbioru śmieci

śro, 8 gru 2021, 09:43:58

ZAMKNIĘTY PSZOK

W związku z ograniczeniami wynikłymi z sytuacji epidemiologicznej w dniu 10.12.2021 PSZOK Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie nieczynny.

sob, 4 gru 2021, 09:41:05

POWIATOWY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MSZANIE DOLNEJ!

W niedzielę,  19 grudnia br., zapraszamy na Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Pierwszą zagórzańską edycję tego wydarzenia ulokowano na Placu Targowym w Mszanie Dolnej.

śro, 8 gru 2021, 09:57:51

TRUDNO JEST BYĆ MIKOŁAJEM, A BURMISTRZEM..?

W poniedziałek 6 grudnia to pytanie można było zadać laureatom konkursu „O Fotel Burmistrza – moja Mszana przyszłości”.  To właśnie w Mikołajki wyznaczyliśmy dzień, kiedy w fotelu Burmistrza Miasta mogli zasiąść nagrodzeni w konkursie.

 

śro, 24 lis 2021, 15:31:52

BURMISTRZ MIASTA INFORMUJE

Burmistrz Miasta informuje Mieszkańców, iż w urzędzie wyłożony jest do publicznego wglądu projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasto Mszana Dolna wraz z możliwością zapoznania się z niezbędną dokumentacją.
 

pon, 6 gru 2021, 16:52:31

KONSULTACJE PROJEKTU PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2022 ROK

Zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących Programu Współpracy Miasta Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-23/xiv-zagorzanskie-spotkania-chorow-laudate-dominum-swieto-muzyki-w-parafii-milosierdzia-bozego.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-23/xiv-zagorzanskie-spotkania-chorow-laudate-dominum-swieto-muzyki-w-parafii-milosierdzia-bozego.html