Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Udana rewizyta w Biri –odwiedziliśmy nasze partnerskie miasto!

Kiedy po ostatniej wizycie w Mszanie Dolnej przedstawicieli Biri w lutym 2020 roku obiecywaliśmy sobie nawzajem rewizytę, nikt nie spodziewał się, że tak szybko mogą zmienić się nasze plany. Wizyta Katalin Almási wraz z grupą Radnych miała przynieść działania skierowane do dzieci i młodzieży. Węgierska grupa odwiedziła nasze placówki oświatowe, Miejski Ośrodek Kultury, Bibliotekę Miejską i… nastał czas epidemii COVID-19.

Po ponad półtorarocznej przerwie, która uniemożliwiła nam bezpośrednie kontakty, delegacji miasta Mszana Dolna na początku listopada 2021 roku udało się w końcu odwiedzić partnerskie Biri. Na oficjalne zaproszenie wystosowane przez Panią Burmistrz Katalin Almási i Sekretarza Miasta Zoltana Gyirána wyruszyli: Burmistrz Miasta Anna Pękała, Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga, Radni Miejscy: Stanisław Antosz, Radosław Rusnarczyk, Agnieszka Sasal, Ryszard Sitkowski oraz Józef Kowalczyk – burmistrz, który w 2002 roku zapoczątkował węgierską współpracę.

Pierwsze kroki tuż po pojawieniu się w Biri prowadziły na cmentarz. Tam nasza delegacja złożyła symboliczną wiązankę i zapaliła znicze na grobie Józefa Mártona – Burmistrza Biri, który  w 2002 roku podpisał pierwszą partnerską umowę z Mszaną Dolną, a który niestety w 2020 roku zmarł. Tego dnia udało nam się jeszcze zajrzeć na chwilę do zespołu szkół, w którym Pani Burmistrz zaprezentowała najnowszą inwestycję – żłobek dla najmłodszych. W murach szkoły od najmłodszych lat aż po specjalizacje zawodowe kształci się ponad 1 500 dzieci! Zwiedzaliśmy szkołę, poznając system zarządzania, począwszy od dowożenia dzieci na miejsce, możliwości związane z internatem czy żywieniem takiej ilości uczniów. Późnym popołudniem szkoła była już pusta, natomiast dzieci wiedząc, że przyjadą goście z Polski zostawiły na tablicy niespodziankę – polskie powitanie „Dzień dobry!”. Nie zabrakło wizyty w Urzędzie, spotkaliśmy zaprzyjaźnionych już Radnych oraz pracowników urzędu, miłą niespodzianką była również obecność Szilágyi Mihály (Michała) - byłego Komendanta Węgierskiej Policji, który inicjował pierwsze wymiany między Węgrami a Polską. Dzięki temu, w bliskiej odległości od Biri, partnerskie miasta mają Słopnice (Balkány)  i Limanowa (Nagykálló). Sekretarz Miasta dr Zoltan Gyirán zaskoczył nas swoją wiedzą i ciekawostkami, którymi ubarwiał prezentację miasteczka, nawiązując do wspólnej historii. Głos zabrała również Burmistrz Katalin Almási, która wyraziła i podtrzymała plany związane z działaniami wokół naszego partnerstwa. Przygotowania do dalszych działań związanych przede wszystkim z wymianą międzyszkolną potwierdziła ze swojej strony burmistrz Anna Pękała i taką też pomoc deklarowali obecni Radni Miejscy. Omówiliśmy plan naszej dalszej wizyty, gdyż program wizyty na kolejny dzień zawierał również udział w tradycyjnej „zabijaczce” (świniobiciu), znanej też u naszych słowackich partnerów.

Dawne świnobicie „DISZNÓVÁGÁS” – przygotowanie mięs i wędlin na czas zimowych zapasów to teraz sposób na wspólne spotkanie i biesiadowanie. Od samego rana w domu ludowym dzięki uprzejmości pań gospodyń mieliśmy szansę podglądać i kosztować na bieżąco masarskich wyrobów, a finał tego wydarzenia kończył się kolacją i degustacją kiszek oraz kiełbas mocno przyprawionych papryką. Cały dzień towarzyszyła nam kapela cygańska „Cigány Zenekar”, która jak się okazało, wzbudziła zainteresowanie wszystkich mieszkańców. Dom ludowy odwiedziły nawet najmłodsi – przedszkolaki przyszły posłuchać i potańczyć. Jak nam przekazano kapela ma zarezerwowany kalendarz na kilka miesięcy do przodu, niemniej jednak muzycy przyjęli zaproszenie do Mszany Dolnej. Trzymamy ich za słowo, obiecała dopilnować tego osobiście Pani Burmistrz Katalin. Pojawiły się plany związane z przyjazdem na otwarcie w 2023 roku Ośrodka Kultury i Tradycji Górali Zagórzańskich, więc, kto wie?

Odwiedził nas także László Pálosi Burmistrz miasta Balkány – partnerskiego miasta Gminy Słopnice. Nie zabrakło nam również troski i opieki ze strony Kiss Andrása - radnego Samorządu Wojewódzkiego komitetu Szabolcs-Szatmár-Bereg megye w północno-wschodnich Węgrzech, gdzie znajduje się nasze partnerskie miasteczko Biri. András towarzyszył nam podczas wizyty w słynnym sanktuarium maryjnym Máriapócs, które było głównym miejscem pielgrzymki Jana Pawła II na Węgrzech 18 sierpnia 1991 roku. Podczas wizyty mieliśmy okazję odwiedzić również grób śpiewającego cadyka Yitzchaka Icchaka Tauba z Nagykálló oraz miasto Nyírbátor należące od XIV wieku do rodu Batorych. Zwiedziliśmy zburzone przez Turków i odbudowane barokowe wnętrza gotyckiego klasztoru minorytów, dzisiejszego Báthory István Múzeum, gotycki zbór kalwiński z XVI wieczną drewnianą dzwonnicą. W mieście odbywają się festiwale muzyczne i teatrów ulicznych. W Nyírbátor działa cały rok kąpielisko termalne z leczniczą wodą bogatą m.in. w wapń, magnez, jod i brom z szczególnymi wskazaniami chorób narządu ruchu.


Mamy nadzieję, że tak jak mszańska delegacja miała możliwość poznać serdeczność i gościnność naszych przyjaciół z Biri, tak również w niedalekiej przyszłości również kraj i jego wspaniałą kulturę poznają nasi uczniowie podczas planowanych wymian edukacyjnych.


Serdecznie dziękujemy wszystkim,

którzy zaangażowali się w organizację wyjazdu do Biri.


Składamy podziękowania również naszej nieocenionej tłumaczce

P. Kindze Jach-Skrzypczak.

 


Podobne artykuły

wto, 7 gru 2021, 14:13:36

UWAGA, ZMIANA W ODBIORACH ŚMIECI

Szanowni Mieszkańcy, ze względu na sytuacje epidemiologiczną wprowadza się zmiany w harmonogramie odbioru śmieci

śro, 8 gru 2021, 09:43:58

ZAMKNIĘTY PSZOK

W związku z ograniczeniami wynikłymi z sytuacji epidemiologicznej w dniu 10.12.2021 PSZOK Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będzie nieczynny.

sob, 4 gru 2021, 09:41:05

POWIATOWY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W MSZANIE DOLNEJ!

W niedzielę,  19 grudnia br., zapraszamy na Powiatowy Kiermasz Bożonarodzeniowy. Pierwszą zagórzańską edycję tego wydarzenia ulokowano na Placu Targowym w Mszanie Dolnej.

śro, 8 gru 2021, 09:57:51

TRUDNO JEST BYĆ MIKOŁAJEM, A BURMISTRZEM..?

W poniedziałek 6 grudnia to pytanie można było zadać laureatom konkursu „O Fotel Burmistrza – moja Mszana przyszłości”.  To właśnie w Mikołajki wyznaczyliśmy dzień, kiedy w fotelu Burmistrza Miasta mogli zasiąść nagrodzeni w konkursie.

 

śro, 24 lis 2021, 15:31:52

BURMISTRZ MIASTA INFORMUJE

Burmistrz Miasta informuje Mieszkańców, iż w urzędzie wyłożony jest do publicznego wglądu projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasto Mszana Dolna wraz z możliwością zapoznania się z niezbędną dokumentacją.
 

pon, 6 gru 2021, 16:52:31

KONSULTACJE PROJEKTU PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2022 ROK

Zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących Programu Współpracy Miasta Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-15/udana-rewizyta-w-biri-odwiedzilismy-nasze-partnerskie-miasto.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-11-15/udana-rewizyta-w-biri-odwiedzilismy-nasze-partnerskie-miasto.html