Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Ostatnie pożegnanie Teresy Dangel – Honorowej Obywatelki Miasta

W poniedziałek, 11 października w Warszawie, w kościele p.w. Św. Karola Boromeusza odprawiona została msza św. żałobna za śp. Teresę Dangel z domu Drucka-Lubecka,  Honorową Obywatelkę Miasta Mszana Dolna.

W ostatnim pożegnaniu wzięła udział delegacja z Mszany Dolnej: Burmistrz Miasta Anna Pękała, Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga, Radni Stanisław Antosz i Jan Szynalik, Ks. Proboszcz Jerzy Raźny oraz przedstawiciele Asysty Zagórzańskiej: Andrzej Flig, Wojciech Jamróz i Jan Łabuz. 

Poza najbliższą Rodziną śp. Teresę Dangel żegnali przedstawiciele stowarzyszeń, w których społecznie się udzielała. Obok sztandaru miasta Mszana Dolna wokół trumny zgromadziły się poczty sztandarowe: Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Warszawie, sztandar Szkoły im. T. Czackiego oraz sztandar Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich. Mszę św. pogrzebową odprawili wspólnie ks. Proboszcz Jerzy Raźny oraz ks. prałat Mirosław Nowosielski – kapelan Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

Wspomnienie całego jej życia od czasów młodości po pracowity czas wdowieństwa poświęcony działaniom charytatywnym przypomniał syn – Tomasz Dangel. Wzruszenia i emocje towarzyszyły również osobom, które chciały przypomnieć ogromne zasługi i pomoc skromnej Pani Teresy. Płynęły słowa podziękowań za opiekę nad wdowami skupionymi wokół Rodzin Katyńskich, przyjaźń i pracę na rzecz Towarzystwa Ziemiańskiego czy pielęgnowanie tradycji kawalerii polskiej poprzez wsparcie i długoletnie kontakty z Szwadronem Kawalerii im. 2 Pułki Szwoleżerów Rokitiańskich. Nie mogło zabraknąć obecności przedstawicieli Miasta, by pożegnać Honorową Obywatelkę Mszany Dolnej.Śp. Teresa Elżbieta Dangel z d. Drucka-Lubecka (1925 -2021) z domu księżniczka Drucka-Lubecka, córka pułkownika dyplomowanego kawalerii i ostatniego dowódcy Wileńskiej Brygady Kawalerii Konstantego księcia Druckiego-Lubeckiego i Marii Antoniny z d. hr. Korwin-Krasińskiej herbu Ślepowron. Urodziła się w Grudziądzu 2 grudnia 1925 r., gdzie jej ojciec pełnił funkcję dyrektora nauk Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Zmarła oparzona sakramentami 30 września 2021 r. w domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Dzieciństwo i lata młodości spędziła w Mszanie Dolnej w majątku swoich dziadków Krasińskich. Z domu rodzinnego wyniosła tradycję katolicką i patriotyczną. Dewiza rodu Krasińskich herbu Ślepowron: „Amor Patriae nostra lex” (Miłość Ojczyzny jest naszym prawem) stała się dla Teresy wskazówką na całe życie. Wartości te przekazała swoim synom i wnuczkom. Podczas wojny pracowała,  uczestniczyła w tajnym nauczaniu i współpracowała z Armią Krajową. Po konfiskacie domu 1945 r. przeniosła się z matką do Warszawy, gzie ukończyła studia wyższe z ekonomii i dziennikarstwa. Pracowała m.in. w Centralnym Ośrodku Badawczym Normalizacji w Warszawie.
W 1952 roku Teresa zawarła ślub z Janem Danglem, któremu urodziła dwóch synów: Tomasza i Pawła. Była bardzo dobrą, kochającą i troskliwą żoną, mamą, babcią i prababcią. Mąż zmarł w 1974 r. Od tego czasu żyła samotnie jako wdowa. Troszczyła się zawsze o pamięć zarówno o swoim mężu, jak i o ojcu. Jej ojciec, pułkownik, a pośmiertnie generał brygady, ostatni dowódca Brygady Wileńskiej został zamorodowany w Bykowni koło Kijowa w zbrodni katyńskiej. Z tego też powodu działała w Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich. Ponadto udzielała się w Stowarzyszeniu Wychowanków Szkoły im. T. Czackiego, w którego Zarządzie pracował jej mąż. Działała również społecznie w Polskim Towarzystwie Ziemiańskim, Kole Weteranów Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich oraz Duszpasterstwie Kawalerzystów i Altylerzystów Konnych.
W latach 1976-77 przepisywała na maszynie i kolportowała komunikaty Komitetu Obrony Robotników. W latach 1982-89 prowadziła punkt kolportażowy „Tygodnika Mazowsze”. Dla wydawnictwa i miesięcznika „Baza” pisała artykuły, przepisywała teksty, przywoziła z Zachodu książki. Udostępniała swoje mieszkanie na spotkania działaczy opozycyjnych. Zbierała datki w ramach akcji „Ratujmy zabytki Starych Powązek!”. Zawsze zapalała znicz na grobie śp. księdza Stefana Niedzielaka zamordowanego w 1989 roku. Brała udział w uroczystościach i manifestacjach patriotycznych i religijnych.

Odznaczenia:

  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – Minister Kultury i Sztuki RP (1999)
  • Złoty Krzyż Szwoleżerski – Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich (2007)
  • Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mszana Dolna (2012)
  • Medal 200-lecia Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich (2013)
  • Medal Pamiątkowy „Prawda i Pamięć” za zasługi dla Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie (2014)


Śp. Teresa Dangel w swoim bardzo skromnym i pracowitym życiu zawsze była wierna zasadzie noblesse oblige (szlachectwo zobowiązuje), służąc Bogu, Ojczyźnie i Rodzinie.

 

 

na podstawie opracowania Tomasza Dangla

 


Podobne artykuły

pią, 15 paź 2021, 08:34:48

OCENA JAKOŚCI WODY

Do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mszanie Dolnej wpłynęło pismo od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Limanowej w sprawie oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dotyczy ono próbek wody pobranych z wodociągu miejskiego Mszana Dolna Szklanówka.

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

UWAGA! TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW KONKURSOWYCH NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY MIJA 15 PAŹDZIERNIKA

Uwaga! Zbliża się koniec terminu składania wniosków konkursowych na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

wto, 12 paź 2021, 23:32:37

SP ZOZ W MSZANIE DOLNEJ ZAPRASZA NA BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE!

Wystarczy sprawdzić czy znajdujemy się w grupie, którym przysługuje prawo do skorzystania z tej możliwości a następnie dokonać rejestracji telefonicznie. Prawo do skorzystania z darmowych szczepień mają m.in. seniorzy (75+)

pią, 15 paź 2021, 12:05:07

OBOWIĄZEK SKŁADANIA DEKLARACJI DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW - PRZYPOMNIENIE

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

wto, 5 paź 2021, 08:49:15

PRZYPOMINAJĄCA TRZECIA DAWKA SZCZEPIONKI PRZECIW COVID-19 DLA OSÓB PO 50. ROKU ŻYCIA

Rząd wspólnie z Radą Medyczną rozszerza listę osób mogących dodatkowo wzmocnić swoją odporność przeciw COVID-19. Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę marki Pfizer. 

KALENDARZ WYDARZEŃ

wydarzenia
11
11.2021

Święto Niepodległości

11:00 - 19:00
Mszana Dolna

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-10-12/ostatnie-pozegnanie-teresy-dangel-honorowej-obywatelki-miasta.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-10-12/ostatnie-pozegnanie-teresy-dangel-honorowej-obywatelki-miasta.html