Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Drugi historyczny spacer Michała Wójcika pobudził wyobraźnię

W sobotę, 28 sierpnia niezwykłe zgromadzenie popołudniową porą pod budynkiem poczty świadczyło o tym, jak duża ilość osób zainteresowanych jest historią swojego miasta. Po pierwszym spacerze historycznym zorganizowanym w lipcu, Michał Wójcik zaprosił na kolejny – pozostawiając w tajemnicy wybraną przez siebie lokalizację. Miała być to jego zdaniem najważniejsza ulica na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze typowania miały miejsce tuż pod zakończeniu spaceru, a obserwujący profil Mszana Dolna na starych fotografiach otrzymali kilka fotograficznych podpowiedzi.

Drugi spacer organizowany we współpracy z Urzędem Miasta dotyczył Mszany Dolnej na przełomie XIX i XX wieku i przybliżał wiedzę na temat ul. Kolbego – dawnej Kolejowej oraz ul. Fabrycznej. Duży wpływ na rozwój tej części miasta miała kolej żelazna – dzięki niej miasto rozwijało się – otwarto aptekę, sprowadzono lekarza kolejowego, odważni przedsiębiorcy decydowali się zakładać fabryki i zakłady przemysłowe. Zmiany, które niosła ze sobą kolej wiązały się również z otwarciem na świat, przepływem informacji, możliwością podróżowania od Lwowa do Wiednia. Nowe perspektywy i odkrywanie świata niosły za sobą nie tylko zmiany architektoniczne, ale również zmiany związane z przyjazdem do miasta nowych znaczących później postaci.

Bohaterami opowieści byli m.in. dr Władysław Czapliński, dr Jerzy Odrobina, księgowa Helena Piwońska, Konstanty Korytowski, a przede wszystkim wieloletni dyrektor fabryki i naczelnik gminy, czyli Franciszek Dubowy. Od budynku poczty, gdzie organizatorzy: Michał Wójcik i Anna Pękała Burmistrz Miasta powitali uczestników, spacer prowadził na ul. Fabryczną, pod adresy dwóch willi, w których mieszkali adwokat Adolf Blok i dyrektor Franciszek Dubowy oraz budynek dworu, wówczas własność Konstantego Korytowskiego. Barwne opisy życia naszych bohaterów podbudzały wyobraźnię, a dzięki przygotowanym portretom mogliśmy im spojrzeć w oczy. Na ulicy Kolbego zatrzymaliśmy się przy budynku „Magnolii”- lekarskiej willi z podziwianym ogrodem, w miejscu starej szkoły męskiej – siedzibie Banku Spółdzielczego, a mijając dawną restaurację przy kolei i bloki pracowników, finalnie zakończyliśmy spacer przy budynku stacji kolejowej. Tam pomimo zapadającego już zmroku udało się wykonać wspólne grupowe zdjęcie, a przygotowana przez Urząd Miasta niespodzianka – reprinty starych pocztówek rozeszły się w mgnieniu oka.

Mamy nadzieję, że nie kończymy jeszcze naszej przygody ze spacerami historycznymi Michała Wójcika w tym roku. O szczegółach i planach będziemy z pewnością informować.

 


Podobne artykuły

śro, 8 wrz 2021, 12:50:27

NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 TRWA TYLKO DO 30 WRZEŚNIA – NIE ODKŁADAJMY GO NA OSTATNIĄ CHWILĘ!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.

śro, 15 wrz 2021, 11:45:29

WNIEŚ UWAGI DO STRATEGII TERYTORIALNEJ W RAMACH PROJEKTU „CWD”

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, przedstawiamy Państwu projekt „Strategii terytorialnej partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego”. Strategia jest opracowywana w ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”.

czw, 23 wrz 2021, 09:37:40

MOC POZYTYWNEJ ENERGII NA SENIORALIACH

To niebywałe, ale po czwartkowej wizycie w Krakowie (dokładnie tydzień temu, 16 września), pomimo dnia pełnego wrażeń i ciężkiej pracy związanej z przybliżeniem Zagórzańskich Dziedzin uczestnikom VIII Senioraliów, wracaliśmy naładowani nowymi pomysłami oraz niebywałą energią.

śro, 22 wrz 2021, 14:50:55

ZAPROSZENIE NA II POWIATOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na II Powiatową Konferencję Pszczelarską, która odbędzie się w czwartek, 30 września w Hotelu „Limanova”.
 

pon, 6 wrz 2021, 10:11:56

SZCZEPIENIA W MSZANIE DOLNEJ – SP ZOZ ZAPRASZA!

Po udanej niedzielnej akcji szczepień w Mszanie Dolnej przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w miejskiej przychodni „Vital Med” można w dalszym ciągu zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson lub szczepionką Pfeizer.

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

PIERWSZY KONKURS NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY

Oto nadeszła – prawdziwie wiekopomna chwila! Ogłoszono bowiem pierwszy konkurs na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-31/drugi-historyczny-spacer-michala-wojcika-pobudzil-wyobraznie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-31/drugi-historyczny-spacer-michala-wojcika-pobudzil-wyobraznie.html