Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Drugi historyczny spacer Michała Wójcika pobudził wyobraźnię

W sobotę, 28 sierpnia niezwykłe zgromadzenie popołudniową porą pod budynkiem poczty świadczyło o tym, jak duża ilość osób zainteresowanych jest historią swojego miasta. Po pierwszym spacerze historycznym zorganizowanym w lipcu, Michał Wójcik zaprosił na kolejny – pozostawiając w tajemnicy wybraną przez siebie lokalizację. Miała być to jego zdaniem najważniejsza ulica na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze typowania miały miejsce tuż pod zakończeniu spaceru, a obserwujący profil Mszana Dolna na starych fotografiach otrzymali kilka fotograficznych podpowiedzi.

Drugi spacer organizowany we współpracy z Urzędem Miasta dotyczył Mszany Dolnej na przełomie XIX i XX wieku i przybliżał wiedzę na temat ul. Kolbego – dawnej Kolejowej oraz ul. Fabrycznej. Duży wpływ na rozwój tej części miasta miała kolej żelazna – dzięki niej miasto rozwijało się – otwarto aptekę, sprowadzono lekarza kolejowego, odważni przedsiębiorcy decydowali się zakładać fabryki i zakłady przemysłowe. Zmiany, które niosła ze sobą kolej wiązały się również z otwarciem na świat, przepływem informacji, możliwością podróżowania od Lwowa do Wiednia. Nowe perspektywy i odkrywanie świata niosły za sobą nie tylko zmiany architektoniczne, ale również zmiany związane z przyjazdem do miasta nowych znaczących później postaci.

Bohaterami opowieści byli m.in. dr Władysław Czapliński, dr Jerzy Odrobina, księgowa Helena Piwońska, Konstanty Korytowski, a przede wszystkim wieloletni dyrektor fabryki i naczelnik gminy, czyli Franciszek Dubowy. Od budynku poczty, gdzie organizatorzy: Michał Wójcik i Anna Pękała Burmistrz Miasta powitali uczestników, spacer prowadził na ul. Fabryczną, pod adresy dwóch willi, w których mieszkali adwokat Adolf Blok i dyrektor Franciszek Dubowy oraz budynek dworu, wówczas własność Konstantego Korytowskiego. Barwne opisy życia naszych bohaterów podbudzały wyobraźnię, a dzięki przygotowanym portretom mogliśmy im spojrzeć w oczy. Na ulicy Kolbego zatrzymaliśmy się przy budynku „Magnolii”- lekarskiej willi z podziwianym ogrodem, w miejscu starej szkoły męskiej – siedzibie Banku Spółdzielczego, a mijając dawną restaurację przy kolei i bloki pracowników, finalnie zakończyliśmy spacer przy budynku stacji kolejowej. Tam pomimo zapadającego już zmroku udało się wykonać wspólne grupowe zdjęcie, a przygotowana przez Urząd Miasta niespodzianka – reprinty starych pocztówek rozeszły się w mgnieniu oka.

Mamy nadzieję, że nie kończymy jeszcze naszej przygody ze spacerami historycznymi Michała Wójcika w tym roku. O szczegółach i planach będziemy z pewnością informować.

 


Podobne artykuły

śro, 5 sty 2022, 08:39:32

DODATEK OSŁONOWY – NOWE ŚWIADCZENIE!

Szanowni Państwo, informujemy, że od 4 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r. będzie można składać wnioski o nowe świadczenie – dodatek osłonowy. Zadanie to będzie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej przy ul. Starowiejska 2, 34-730 Mszana Dolna.

pią, 15 paź 2021, 12:05:07

OBOWIĄZEK SKŁADANIA DEKLARACJI DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW - PRZYPOMNIENIE

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

wto, 18 sty 2022, 17:47:42

FERIE W MOK - ZAJĘCIA OTWARTE

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza w ferie na otwarte zajęcia tańca nowoczesnego. Zajęcia zaplanowane są w czwartki: 20 i 27 stycznia o godz. 16:00.

pią, 14 sty 2022, 23:40:38

W FERIE ZAPRASZAMY NA LODOWISKO!

W poniedziałek, 17 stycznia w Małopolsce rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy na lodowisko – przy miejskim stadionie.
 

pią, 14 sty 2022, 15:27:36

NOWY LEKARZ PEDIATRA W OŚRODKU ZDROWIA

Szanowni Pacjenci, z przyjemnością informujemy, że do grona lekarzy leczących w naszej Przychodni dołączyła lek. med. Anna Czyżewska-Dudek – specjalista pediatrii oraz specjalista alergologii.

pią, 14 sty 2022, 15:48:22

XLVI ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

XLVI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej odbędzie sie w dniu 24 stycznia 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 13:00.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-31/drugi-historyczny-spacer-michala-wojcika-pobudzil-wyobraznie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-31/drugi-historyczny-spacer-michala-wojcika-pobudzil-wyobraznie.html