Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Jeden spacer historyczny za nami, zapraszamy na kolejny!

Spacer, który odbył się w Mszanie Dolnej w sobotę – 21 sierpnia był dziewiątym spacerem, organizowanym w ramach większego projektu Limanowskiej Organizacji Turystycznej. Dwanaście wędrówek rozsianych po całym powiecie i miejscowościach przybliżać ma historię związaną z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej, czy działania grup partyzanckich organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem jest rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Uczestnicy zwiedzają zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze.

Tym razem w Mszanie Dolnej spotkanie wyznaczone zostało przy głównej bramie cmentarza parafialnego. Pierwszym przystankiem na trasie spaceru była kwatera wojenna nr 363 z czasów I wojny światowej, następnie podeszliśmy pod pomnik w centralnej części cmentarza poświęcony pamięci o poległych w walkach oraz ofiarom terroru hitlerowskiego i stalinowskiego. Prowadzący Karol Wojtas – historyk i regionalista zachęcał by dzielić się wiedzą, jaką posiadają uczestnicy spaceru, często szczegółową i mało znaną, gdyż dotyczy tylko konkretnego miejsca. Obecna na spacerze Anna Knapczyk - rodowita mieszkanka Mszany posiada dużą wiedzę opierając się na materiałach spisanych przez swojego ojca – Franciszka Knapczyka (1913-1992) byłego więźnia obozów: Auschwitz i Mauthausen Gusen. Na podstawie jego pracy postawała lista aresztowanych, zaginionych i zamordowanych mieszkańcach Mszany Dolnej, z której podczas spaceru dla przykładu odczytanych zostało kilka nazwisk z początków okupacji.  Ten cenny materiał został również przekazany Panu Karolowi. Kolejnym przystankiem była pamiątkowa tablica poświęcona ks. proboszczowi Józefowi Stabrawie - nie tak dawno temu mijała 79 rocznica jego śmierci. 17 sierpnia 1942 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wspominane były nie tylko jego ostanie lata życia, ale również jego zasługi i działalność na naszym terenie jeszcze przed wojną. Ostatnim punktem była tablica Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, która znajduje się przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, a dokładniej na ścianie sali sportowej. Wspólne grupowe zdjęcie zakończyło sobotni spacer po Mszanie.


Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Kolejnym historycznym spacerem po Mszanie Dolnej będzie II spacer historyczny Michała Wójcika organizowany wspólnie z Urzędem Miasta. Będziemy poznawać historię ulicy Kolejowej i Fabrycznej z przełomu XIX i XX wieku. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 28 sierpnia o godz. 17:30 – pod budynek poczty, ul. Kolbego 3.


Podobne artykuły

śro, 5 sty 2022, 08:39:32

DODATEK OSŁONOWY – NOWE ŚWIADCZENIE!

Szanowni Państwo, informujemy, że od 4 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r. będzie można składać wnioski o nowe świadczenie – dodatek osłonowy. Zadanie to będzie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej przy ul. Starowiejska 2, 34-730 Mszana Dolna.

pią, 15 paź 2021, 12:05:07

OBOWIĄZEK SKŁADANIA DEKLARACJI DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW - PRZYPOMNIENIE

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

wto, 18 sty 2022, 17:47:42

FERIE W MOK - ZAJĘCIA OTWARTE

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza w ferie na otwarte zajęcia tańca nowoczesnego. Zajęcia zaplanowane są w czwartki: 20 i 27 stycznia o godz. 16:00.

pią, 14 sty 2022, 23:40:38

W FERIE ZAPRASZAMY NA LODOWISKO!

W poniedziałek, 17 stycznia w Małopolsce rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy na lodowisko – przy miejskim stadionie.
 

pią, 14 sty 2022, 15:27:36

NOWY LEKARZ PEDIATRA W OŚRODKU ZDROWIA

Szanowni Pacjenci, z przyjemnością informujemy, że do grona lekarzy leczących w naszej Przychodni dołączyła lek. med. Anna Czyżewska-Dudek – specjalista pediatrii oraz specjalista alergologii.

pią, 14 sty 2022, 15:48:22

XLVI ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

XLVI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej odbędzie sie w dniu 24 stycznia 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 13:00.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html