Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Jeden spacer historyczny za nami, zapraszamy na kolejny!

Spacer, który odbył się w Mszanie Dolnej w sobotę – 21 sierpnia był dziewiątym spacerem, organizowanym w ramach większego projektu Limanowskiej Organizacji Turystycznej. Dwanaście wędrówek rozsianych po całym powiecie i miejscowościach przybliżać ma historię związaną z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej, czy działania grup partyzanckich organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem jest rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Uczestnicy zwiedzają zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze.

Tym razem w Mszanie Dolnej spotkanie wyznaczone zostało przy głównej bramie cmentarza parafialnego. Pierwszym przystankiem na trasie spaceru była kwatera wojenna nr 363 z czasów I wojny światowej, następnie podeszliśmy pod pomnik w centralnej części cmentarza poświęcony pamięci o poległych w walkach oraz ofiarom terroru hitlerowskiego i stalinowskiego. Prowadzący Karol Wojtas – historyk i regionalista zachęcał by dzielić się wiedzą, jaką posiadają uczestnicy spaceru, często szczegółową i mało znaną, gdyż dotyczy tylko konkretnego miejsca. Obecna na spacerze Anna Knapczyk - rodowita mieszkanka Mszany posiada dużą wiedzę opierając się na materiałach spisanych przez swojego ojca – Franciszka Knapczyka (1913-1992) byłego więźnia obozów: Auschwitz i Mauthausen Gusen. Na podstawie jego pracy postawała lista aresztowanych, zaginionych i zamordowanych mieszkańcach Mszany Dolnej, z której podczas spaceru dla przykładu odczytanych zostało kilka nazwisk z początków okupacji.  Ten cenny materiał został również przekazany Panu Karolowi. Kolejnym przystankiem była pamiątkowa tablica poświęcona ks. proboszczowi Józefowi Stabrawie - nie tak dawno temu mijała 79 rocznica jego śmierci. 17 sierpnia 1942 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wspominane były nie tylko jego ostanie lata życia, ale również jego zasługi i działalność na naszym terenie jeszcze przed wojną. Ostatnim punktem była tablica Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, która znajduje się przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, a dokładniej na ścianie sali sportowej. Wspólne grupowe zdjęcie zakończyło sobotni spacer po Mszanie.


Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Kolejnym historycznym spacerem po Mszanie Dolnej będzie II spacer historyczny Michała Wójcika organizowany wspólnie z Urzędem Miasta. Będziemy poznawać historię ulicy Kolejowej i Fabrycznej z przełomu XIX i XX wieku. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 28 sierpnia o godz. 17:30 – pod budynek poczty, ul. Kolbego 3.


Podobne artykuły

pią, 12 sie 2022, 11:00:06

PAMIĘĆ O ZAGŁADZIE I DWUKULTUROWYM MIEŚCIE – ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI 21 I 22 SIERPNIA

W przyszłą niedzielę, 21 sierpnia serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które rozpoczną dwudniowe obchody 80. Rocznicy Zagłady.

śro, 17 sie 2022, 13:12:15

BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA AKCJĘ „ROWEREM PO ZDROWIE”

W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej wspólnie z Fundacją „Zatrzymać Czas” organizuje spotkanie promujące aktywność rowerową wśród wszystkich grup wiekowych: seniorów, dzieci, młodzieży oraz całych rodzin.
 

śro, 17 sie 2022, 10:40:18

XXIII TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO ZA NAMI

Jak zwykle w sierpniu na kortach pensjonatu “Szczebel” miał miejsce Turniej Tenisa Ziemnego. Były to już dwudzieste trzecie rozgrywki organizowane przez Ognisko TKKF “Lubogoszcz”.

śro, 17 sie 2022, 13:22:16

BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI NA WITOWIE

Wójt Gminy Mszana Dolna wraz z Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Fundacją Rozwoju Regionu Rabka zapraszają na IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", który odbędzie się 21 sierpnia 2022 r. na boisku sportowym "Witów" w Mszanie Górnej.

pią, 12 sie 2022, 11:26:20

MODERNIZACJA NA UL. FLIZAKA

Dobiegła końca modernizacja na ul. Flizaka. Kierowane wcześniej prośby mieszkańców o naprawę tego, wprawdzie niewielkiego odcinka, znalazły swój finał w drugim tygodniu sierpnia.

śro, 10 sie 2022, 11:04:13

NOWY NUMER GAZETY „POD LUBOGOSZCZĄ”

Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze kolejnym numerem naszej miejskiej gazety „Pod Lubogoszczą”. Gazeta dostępna jest w większych sklepach na terenie miasta.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html