Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Jeden spacer historyczny za nami, zapraszamy na kolejny!

Spacer, który odbył się w Mszanie Dolnej w sobotę – 21 sierpnia był dziewiątym spacerem, organizowanym w ramach większego projektu Limanowskiej Organizacji Turystycznej. Dwanaście wędrówek rozsianych po całym powiecie i miejscowościach przybliżać ma historię związaną z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej, czy działania grup partyzanckich organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem jest rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Uczestnicy zwiedzają zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze.

Tym razem w Mszanie Dolnej spotkanie wyznaczone zostało przy głównej bramie cmentarza parafialnego. Pierwszym przystankiem na trasie spaceru była kwatera wojenna nr 363 z czasów I wojny światowej, następnie podeszliśmy pod pomnik w centralnej części cmentarza poświęcony pamięci o poległych w walkach oraz ofiarom terroru hitlerowskiego i stalinowskiego. Prowadzący Karol Wojtas – historyk i regionalista zachęcał by dzielić się wiedzą, jaką posiadają uczestnicy spaceru, często szczegółową i mało znaną, gdyż dotyczy tylko konkretnego miejsca. Obecna na spacerze Anna Knapczyk - rodowita mieszkanka Mszany posiada dużą wiedzę opierając się na materiałach spisanych przez swojego ojca – Franciszka Knapczyka (1913-1992) byłego więźnia obozów: Auschwitz i Mauthausen Gusen. Na podstawie jego pracy postawała lista aresztowanych, zaginionych i zamordowanych mieszkańcach Mszany Dolnej, z której podczas spaceru dla przykładu odczytanych zostało kilka nazwisk z początków okupacji.  Ten cenny materiał został również przekazany Panu Karolowi. Kolejnym przystankiem była pamiątkowa tablica poświęcona ks. proboszczowi Józefowi Stabrawie - nie tak dawno temu mijała 79 rocznica jego śmierci. 17 sierpnia 1942 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Wspominane były nie tylko jego ostanie lata życia, ale również jego zasługi i działalność na naszym terenie jeszcze przed wojną. Ostatnim punktem była tablica Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, która znajduje się przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, a dokładniej na ścianie sali sportowej. Wspólne grupowe zdjęcie zakończyło sobotni spacer po Mszanie.


Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


Kolejnym historycznym spacerem po Mszanie Dolnej będzie II spacer historyczny Michała Wójcika organizowany wspólnie z Urzędem Miasta. Będziemy poznawać historię ulicy Kolejowej i Fabrycznej z przełomu XIX i XX wieku. Serdecznie zapraszamy w sobotę, 28 sierpnia o godz. 17:30 – pod budynek poczty, ul. Kolbego 3.


Podobne artykuły

śro, 8 wrz 2021, 12:50:27

NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 TRWA TYLKO DO 30 WRZEŚNIA – NIE ODKŁADAJMY GO NA OSTATNIĄ CHWILĘ!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.

śro, 15 wrz 2021, 11:45:29

WNIEŚ UWAGI DO STRATEGII TERYTORIALNEJ W RAMACH PROJEKTU „CWD”

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, przedstawiamy Państwu projekt „Strategii terytorialnej partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego”. Strategia jest opracowywana w ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”.

czw, 23 wrz 2021, 09:37:40

MOC POZYTYWNEJ ENERGII NA SENIORALIACH

To niebywałe, ale po czwartkowej wizycie w Krakowie (dokładnie tydzień temu, 16 września), pomimo dnia pełnego wrażeń i ciężkiej pracy związanej z przybliżeniem Zagórzańskich Dziedzin uczestnikom VIII Senioraliów, wracaliśmy naładowani nowymi pomysłami oraz niebywałą energią.

śro, 22 wrz 2021, 14:50:55

ZAPROSZENIE NA II POWIATOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na II Powiatową Konferencję Pszczelarską, która odbędzie się w czwartek, 30 września w Hotelu „Limanova”.
 

pon, 6 wrz 2021, 10:11:56

SZCZEPIENIA W MSZANIE DOLNEJ – SP ZOZ ZAPRASZA!

Po udanej niedzielnej akcji szczepień w Mszanie Dolnej przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w miejskiej przychodni „Vital Med” można w dalszym ciągu zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson lub szczepionką Pfeizer.

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

PIERWSZY KONKURS NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY

Oto nadeszła – prawdziwie wiekopomna chwila! Ogłoszono bowiem pierwszy konkurs na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-25/jeden-spacer-historyczny-za-nami-zapraszamy-na-kolejny.html