Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Znicze płoną, pamięć zostaje…

Na miejscu pamięci na “Pańskim” zapłoneły symboliczne znicze, złożone zostały kamyki na pomniku. Świece na menorze ustawionej przed pomnikiem zdawały się kapać woskowymi łzami, kiedy uczestnicy uroczystości odczytywali listę zamordowanych. Przywołanie nazwisk każdej z mszańskich żydowskich rodzin: od seniorów rodu, aż po najmłodsze, dopiero co rozkwitające życia jeszcze raz podkreśliło rozmiar i tragizm wydarzenia. Wybrzmiała lista, wybrzmiały również piękne utwory wykonane na bandurze, które koiły i nadały uroczystości szczególnej oprawy. Pojawili się przyjaciele wspierający w działaniach Fundację Sztetl Mszana Dolna, obecna była Burmistrz Anna Pękała oraz harcerze z Gorczańskiego Hufca ZHP.

Uczestnicy rocznicowych uroczystości odwiedzili również zabytkowy cmentarz żydowski przy ulicy Zakopiańskiej, tam również zapłonęły światła pamięci. Pani Urszula Antosz-Rekucka przeczytała nazwiska zmarłych, którzy spoczywają w bezimiennych masowych mogiłach na terenie cmentarza. To efekt szeroko pogłębionych prac i opracowań na podstawie relacji świadków i materiałów archiwalnych - każde z tych wspomnień jest opisane na prowadzonej przez Fundację stronie internetowej.

Przywracanie pamięci to jedno z zakładanych zadań, których podjęła się Fundacja założona przez Panią Urszulę i Pana Marka Rekuckich. O planach i zamierzeniach można było dowiedzieć się z okolicznościowej ulotki, wydanej specjalnie na rocznicę Zagłady przez Urząd Miasta - otrzymał ją każdy z uczestników uroczystości. Ulotka nie jest to jedyną możliwością by śledzić na bieżąco działania Fundacji – jeśli coś wypadnie, stanie na przeszkodzie by osobiście uczestniczyć w takich wydarzeniach, jak te wczorajsze – wystarczy odwiedzić stronę www.sztetlmszanadolna.com

Hołd zmarłym oddali również Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga oraz Wiceprzewodnicząca Janina Flig - z uwagi na inne obowiązki dotarli na miejsce pamięci później niż zaplanowana uroczystość.

Mały znicz z symbolicznym bukietem pojawił się również przy tablicy upamiętniającej Stefanię i Józefa Wacławików – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na mszańskim Rynku. W minionym roku również tam odbywały się uroczystości rocznicowe i odsłonięta została pamiątkowa tablica.

 


Podobne artykuły

pią, 12 sie 2022, 11:00:06

PAMIĘĆ O ZAGŁADZIE I DWUKULTUROWYM MIEŚCIE – ZAPRASZAMY NA UROCZYSTOŚCI 21 I 22 SIERPNIA

W przyszłą niedzielę, 21 sierpnia serdecznie zapraszamy na wydarzenia, które rozpoczną dwudniowe obchody 80. Rocznicy Zagłady.

śro, 17 sie 2022, 13:12:15

BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA AKCJĘ „ROWEREM PO ZDROWIE”

W najbliższą niedzielę, 21 sierpnia Miejska Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej wspólnie z Fundacją „Zatrzymać Czas” organizuje spotkanie promujące aktywność rowerową wśród wszystkich grup wiekowych: seniorów, dzieci, młodzieży oraz całych rodzin.
 

śro, 17 sie 2022, 10:40:18

XXIII TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO ZA NAMI

Jak zwykle w sierpniu na kortach pensjonatu “Szczebel” miał miejsce Turniej Tenisa Ziemnego. Były to już dwudzieste trzecie rozgrywki organizowane przez Ognisko TKKF “Lubogoszcz”.

śro, 17 sie 2022, 13:22:16

BESKIDZKIE RYTMY I SMAKI NA WITOWIE

Wójt Gminy Mszana Dolna wraz z Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Fundacją Rozwoju Regionu Rabka zapraszają na IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", który odbędzie się 21 sierpnia 2022 r. na boisku sportowym "Witów" w Mszanie Górnej.

pią, 12 sie 2022, 11:26:20

MODERNIZACJA NA UL. FLIZAKA

Dobiegła końca modernizacja na ul. Flizaka. Kierowane wcześniej prośby mieszkańców o naprawę tego, wprawdzie niewielkiego odcinka, znalazły swój finał w drugim tygodniu sierpnia.

śro, 10 sie 2022, 11:04:13

NOWY NUMER GAZETY „POD LUBOGOSZCZĄ”

Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze kolejnym numerem naszej miejskiej gazety „Pod Lubogoszczą”. Gazeta dostępna jest w większych sklepach na terenie miasta.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-20/znicze-plona-pamiec-zostaje.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-20/znicze-plona-pamiec-zostaje.html