Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Znicze płoną, pamięć zostaje…

Na miejscu pamięci na “Pańskim” zapłoneły symboliczne znicze, złożone zostały kamyki na pomniku. Świece na menorze ustawionej przed pomnikiem zdawały się kapać woskowymi łzami, kiedy uczestnicy uroczystości odczytywali listę zamordowanych. Przywołanie nazwisk każdej z mszańskich żydowskich rodzin: od seniorów rodu, aż po najmłodsze, dopiero co rozkwitające życia jeszcze raz podkreśliło rozmiar i tragizm wydarzenia. Wybrzmiała lista, wybrzmiały również piękne utwory wykonane na bandurze, które koiły i nadały uroczystości szczególnej oprawy. Pojawili się przyjaciele wspierający w działaniach Fundację Sztetl Mszana Dolna, obecna była Burmistrz Anna Pękała oraz harcerze z Gorczańskiego Hufca ZHP.

Uczestnicy rocznicowych uroczystości odwiedzili również zabytkowy cmentarz żydowski przy ulicy Zakopiańskiej, tam również zapłonęły światła pamięci. Pani Urszula Antosz-Rekucka przeczytała nazwiska zmarłych, którzy spoczywają w bezimiennych masowych mogiłach na terenie cmentarza. To efekt szeroko pogłębionych prac i opracowań na podstawie relacji świadków i materiałów archiwalnych - każde z tych wspomnień jest opisane na prowadzonej przez Fundację stronie internetowej.

Przywracanie pamięci to jedno z zakładanych zadań, których podjęła się Fundacja założona przez Panią Urszulę i Pana Marka Rekuckich. O planach i zamierzeniach można było dowiedzieć się z okolicznościowej ulotki, wydanej specjalnie na rocznicę Zagłady przez Urząd Miasta - otrzymał ją każdy z uczestników uroczystości. Ulotka nie jest to jedyną możliwością by śledzić na bieżąco działania Fundacji – jeśli coś wypadnie, stanie na przeszkodzie by osobiście uczestniczyć w takich wydarzeniach, jak te wczorajsze – wystarczy odwiedzić stronę www.sztetlmszanadolna.com

Hołd zmarłym oddali również Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Matoga oraz Wiceprzewodnicząca Janina Flig - z uwagi na inne obowiązki dotarli na miejsce pamięci później niż zaplanowana uroczystość.

Mały znicz z symbolicznym bukietem pojawił się również przy tablicy upamiętniającej Stefanię i Józefa Wacławików – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata na mszańskim Rynku. W minionym roku również tam odbywały się uroczystości rocznicowe i odsłonięta została pamiątkowa tablica.

 


Podobne artykuły

pon, 20 maj 2024, 16:54:14

DEBATA NAD RAPORTEM O STANIE GMINY - MIASTA MSZANA DOLNA ZA 2023 ROK

Zgodnie z art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024r., poz. 609) Burmistrz Miasta przedstawia Radzie Miejskiej w Mszanie Dolnej „Raport o stanie Miasta Mszana Dolna za rok 2023”. Raport obejmuje podsumowanie działalności Burmistrza w roku poprzednim.

śro, 22 maj 2024, 17:02:00

II ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sasal zwołuje II zwyczajną Sesję Rady Miejskiej na dzień 28 maja (wtorek) o godz. 14:00 na sali narad w Urzędzie Miasta Mszana Dolna.

pon, 20 maj 2024, 09:22:14

FUNDACJA SZTETL ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z WARSZAWSKĄ AKTORKĄ, ALINĄ ŚWIDOWSKĄ

Fundacja Sztetl Mszana Dolna w ramach trzeciej edycji „Opowieść o przedwojennej, dwukulturowej Mszanie Dolnej” zaprasza na niezwykłe spotkanie z warszawską aktorką, Aliną Świdowską, córką Adiny Blady-Szwajger, legendarnej lekarki z getta warszawskiego.

pią, 24 maj 2024, 14:46:37

SPACER HISTORYCZNY W GMINIE NIEDŹWIEDŹ

Serdecznie zapraszamy na spacer historyczny, który odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku o godzinie 15:00 na Rynku w Niedźwiedziu. Tematem przewodnim będzie „Życie gospodarcze gminy Niedźwiedź na przełomie XIX i XX w.”

pią, 24 maj 2024, 08:12:27

ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ INFORMUJE

Szanowni Mieszkańcy, Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, iż Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zatwierdziło taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie miasta na okres 3 lat.

 

pią, 24 maj 2024, 06:27:49

KOŁO TERENOWE PTTK ZAPRASZA NA TURBACZYK

Koło Terenowe PTTK w Mszanie Dolnej zaprasza na drugą górę w ramach akcji „Spotkania w górach”. Według planu jubileuszowej, XX edycji spotkań wyjście zaplanowane jest w najbliższą niedzielę, 26 maja na Turbaczyk (1078 m npm).

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-20/znicze-plona-pamiec-zostaje.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-20/znicze-plona-pamiec-zostaje.html