Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

TRADYCJE ZWIĄZANE ZE ŚWIĘTEM MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

Znaczącą datą w letnim cyklu obrzędowym jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod nazwą Matki Boskiej Zielnej, obchodzone 15 sierpnia. Jest to najstarsze święto maryjne w całym roku liturgicznym. Związane z nim były określone obrzędy, stanowiące zewnętrzną oprawę święta, pielęgnowaną  i przekazywaną możliwie wiernie z pokolenia na pokolenia. Myślę więc, że jest to święto warte dokładnego przypomnienia.

Uroczystość Najświętszej Marii Panny ze wszystkich świąt ku czci Bogurodzicy to uroczystość najdawniejsza, bo sięgająca pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w V wieku uroczystość była obchodzona w Konstantynopolu (w kościele wschodnim nosi nazwę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny). Z tym kościelnym obchodem, który dawniej nosił rozmaite nazwy, takie jak: Śmierci, Odpocznienia, Zaśnięcia i wreszcie Wniebowstąpienia, łączy się w naszym kraju standardowy zwyczaj święcenia ziół polnych, przynoszonych do świątyni, aby je kapłan przed wielkim ołtarzem poświęcił. Święto przypadające 15 sierpnia – dawniej obchodzono jako Dzień Matki Boskiej Dożynkowej,  bo zgodnie z rolniczym kalendarzem „Na wniebowzięcie pokończone żęcie”. Obrzędowość ludowa wiąże ten dzień ze święceniem płodów rolnych i ziół, będących symbolem bogactwa przyrody, stąd popularna nazwa tego święta – uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Przypada ono w czasie dojrzewania upraw polnych i ogrodowych, gdy w lasach, na łąkach i miedzach kwitną i owocują liczne krzewy i zioła o niezwykłych i tajemniczych właściwościach.

U Zagórzan, zgodnie z powszechnym zwyczajem, kobiety święciły w tym dniu tzw. ziele, czyli wiązanki złożone z jak największej ilości roślin, zarówno tych uprawianych w polu i w ogrodzie, jak również dziko rosnących. Były to: szałwia, lubczyk, ruta, mięta, dzwonki, macierzanka, lebioda, dziurawiec, wrotycz. Do wiązanki wkładano również kłosy zbóż, kwiat koniczyny, czosnku, łodygę kopru, liść kapusty oraz jabłko, jak również wszystkie kwiaty ogrodowe, które w tym czasie kwitły: floksy, nagietki, boże drzewko, kwiat słonecznika. Przywiązywano dużą wagę, aby choć po jednej gałązce każdej roślinki nie zabrakło w bukiecie zielnym przeznaczonym do poświęcenia.

Poświęcone ziele przechowywano z wielkim pietyzmem na strychu domu i wielokrotnie w ciągu roku używano go do różnych celów z wiarą w jego cudowną moc. Najczęściej poświęcone zioła służyły do rozmaitych okadzeń, którym przede wszystkim poddawane były krowy w razie choroby, przed i po ocieleniu. Święconym zielem posługiwano się także w obliczu nagłych zagrożeń, a więc: zielem kadzono od uroku, o urocznych oczu. Także innym roślinom przypisuje się specjalne właściwości, wykorzystywane w miarę potrzeb. Na przykład w medycynie ludowej szerokie zastosowanie znajdują piołun, dziurawiec, mięta, rumianek, pite w postaci napadu na dolegliwości żołądkowe.

Dzień Matki Boskiej Zielnej był i jest w dalszym ciągu dniem wielkich dziękczynnych pielgrzymek. Najczęściej wierni pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, do Sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na Podhalu rzesze wiernych udają się w tym dniu do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

Związek z tradycją odczuwa się najczęściej w czasie obchodów świąt kościelnych. To nieodłączny element polskiej kultury, a nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie.


Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w Mszanie Dolnej zaprasza, aby w dniu 15 sierpnia kobiety i dziewczynki z naszych parafii, ubrane w zagórzańskie strój regionalny, z ogromnym wielokolorowym  bukietem ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców przybyły na piękną uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Podziękujemy za zebrane plony prosząc o urodzaj w kolejnym roku. Kultywując tradycję, dbamy o piękno, skarb i siłę tożsamości NASZEGO ZAGÓRZAŃSKIEGO REGIONU.red.
Teofila Latoś
Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Oddział w Mszanie Dolnej

 


Podobne artykuły

śro, 5 sty 2022, 08:39:32

DODATEK OSŁONOWY – NOWE ŚWIADCZENIE!

Szanowni Państwo, informujemy, że od 4 stycznia 2022 r. do 31 października 2022 r. będzie można składać wnioski o nowe świadczenie – dodatek osłonowy. Zadanie to będzie realizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej przy ul. Starowiejska 2, 34-730 Mszana Dolna.

pią, 15 paź 2021, 12:05:07

OBOWIĄZEK SKŁADANIA DEKLARACJI DO CENTRALNEJ EWIDENCJI EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW - PRZYPOMNIENIE

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca budynku ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

wto, 18 sty 2022, 17:47:42

FERIE W MOK - ZAJĘCIA OTWARTE

Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej zaprasza w ferie na otwarte zajęcia tańca nowoczesnego. Zajęcia zaplanowane są w czwartki: 20 i 27 stycznia o godz. 16:00.

pią, 14 sty 2022, 23:40:38

W FERIE ZAPRASZAMY NA LODOWISKO!

W poniedziałek, 17 stycznia w Małopolsce rozpoczynają się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy na lodowisko – przy miejskim stadionie.
 

pią, 14 sty 2022, 15:27:36

NOWY LEKARZ PEDIATRA W OŚRODKU ZDROWIA

Szanowni Pacjenci, z przyjemnością informujemy, że do grona lekarzy leczących w naszej Przychodni dołączyła lek. med. Anna Czyżewska-Dudek – specjalista pediatrii oraz specjalista alergologii.

pią, 14 sty 2022, 15:48:22

XLVI ZWYCZAJNA SESJA RADY MIEJSKIEJ

XLVI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Mszanie Dolnej odbędzie sie w dniu 24 stycznia 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 13:00.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-13/tradycje-zwiazane-ze-swietem-matki-boskiej-zielnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-13/tradycje-zwiazane-ze-swietem-matki-boskiej-zielnej.html