Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

TRADYCJE ZWIĄZANE ZE ŚWIĘTEM MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ

Znaczącą datą w letnim cyklu obrzędowym jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, pod nazwą Matki Boskiej Zielnej, obchodzone 15 sierpnia. Jest to najstarsze święto maryjne w całym roku liturgicznym. Związane z nim były określone obrzędy, stanowiące zewnętrzną oprawę święta, pielęgnowaną  i przekazywaną możliwie wiernie z pokolenia na pokolenia. Myślę więc, że jest to święto warte dokładnego przypomnienia.

Uroczystość Najświętszej Marii Panny ze wszystkich świąt ku czci Bogurodzicy to uroczystość najdawniejsza, bo sięgająca pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w V wieku uroczystość była obchodzona w Konstantynopolu (w kościele wschodnim nosi nazwę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny). Z tym kościelnym obchodem, który dawniej nosił rozmaite nazwy, takie jak: Śmierci, Odpocznienia, Zaśnięcia i wreszcie Wniebowstąpienia, łączy się w naszym kraju standardowy zwyczaj święcenia ziół polnych, przynoszonych do świątyni, aby je kapłan przed wielkim ołtarzem poświęcił. Święto przypadające 15 sierpnia – dawniej obchodzono jako Dzień Matki Boskiej Dożynkowej,  bo zgodnie z rolniczym kalendarzem „Na wniebowzięcie pokończone żęcie”. Obrzędowość ludowa wiąże ten dzień ze święceniem płodów rolnych i ziół, będących symbolem bogactwa przyrody, stąd popularna nazwa tego święta – uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Przypada ono w czasie dojrzewania upraw polnych i ogrodowych, gdy w lasach, na łąkach i miedzach kwitną i owocują liczne krzewy i zioła o niezwykłych i tajemniczych właściwościach.

U Zagórzan, zgodnie z powszechnym zwyczajem, kobiety święciły w tym dniu tzw. ziele, czyli wiązanki złożone z jak największej ilości roślin, zarówno tych uprawianych w polu i w ogrodzie, jak również dziko rosnących. Były to: szałwia, lubczyk, ruta, mięta, dzwonki, macierzanka, lebioda, dziurawiec, wrotycz. Do wiązanki wkładano również kłosy zbóż, kwiat koniczyny, czosnku, łodygę kopru, liść kapusty oraz jabłko, jak również wszystkie kwiaty ogrodowe, które w tym czasie kwitły: floksy, nagietki, boże drzewko, kwiat słonecznika. Przywiązywano dużą wagę, aby choć po jednej gałązce każdej roślinki nie zabrakło w bukiecie zielnym przeznaczonym do poświęcenia.

Poświęcone ziele przechowywano z wielkim pietyzmem na strychu domu i wielokrotnie w ciągu roku używano go do różnych celów z wiarą w jego cudowną moc. Najczęściej poświęcone zioła służyły do rozmaitych okadzeń, którym przede wszystkim poddawane były krowy w razie choroby, przed i po ocieleniu. Święconym zielem posługiwano się także w obliczu nagłych zagrożeń, a więc: zielem kadzono od uroku, o urocznych oczu. Także innym roślinom przypisuje się specjalne właściwości, wykorzystywane w miarę potrzeb. Na przykład w medycynie ludowej szerokie zastosowanie znajdują piołun, dziurawiec, mięta, rumianek, pite w postaci napadu na dolegliwości żołądkowe.

Dzień Matki Boskiej Zielnej był i jest w dalszym ciągu dniem wielkich dziękczynnych pielgrzymek. Najczęściej wierni pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, do Sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na Podhalu rzesze wiernych udają się w tym dniu do Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Ludźmierzu.

Związek z tradycją odczuwa się najczęściej w czasie obchodów świąt kościelnych. To nieodłączny element polskiej kultury, a nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje, wiedza i inne cenne wartości przekazywane były z pokolenia na pokolenie.


Polskie Towarzystwo Ludoznawcze w Mszanie Dolnej zaprasza, aby w dniu 15 sierpnia kobiety i dziewczynki z naszych parafii, ubrane w zagórzańskie strój regionalny, z ogromnym wielokolorowym  bukietem ze zbóż, ziół, kwiatów i owoców przybyły na piękną uroczystość Matki Boskiej Zielnej. Podziękujemy za zebrane plony prosząc o urodzaj w kolejnym roku. Kultywując tradycję, dbamy o piękno, skarb i siłę tożsamości NASZEGO ZAGÓRZAŃSKIEGO REGIONU.red.
Teofila Latoś
Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Oddział w Mszanie Dolnej

 


Podobne artykuły

śro, 8 wrz 2021, 12:50:27

NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 TRWA TYLKO DO 30 WRZEŚNIA – NIE ODKŁADAJMY GO NA OSTATNIĄ CHWILĘ!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.

śro, 15 wrz 2021, 11:45:29

WNIEŚ UWAGI DO STRATEGII TERYTORIALNEJ W RAMACH PROJEKTU „CWD”

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, przedstawiamy Państwu projekt „Strategii terytorialnej partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego”. Strategia jest opracowywana w ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”.

czw, 23 wrz 2021, 09:37:40

MOC POZYTYWNEJ ENERGII NA SENIORALIACH

To niebywałe, ale po czwartkowej wizycie w Krakowie (dokładnie tydzień temu, 16 września), pomimo dnia pełnego wrażeń i ciężkiej pracy związanej z przybliżeniem Zagórzańskich Dziedzin uczestnikom VIII Senioraliów, wracaliśmy naładowani nowymi pomysłami oraz niebywałą energią.

śro, 22 wrz 2021, 14:50:55

ZAPROSZENIE NA II POWIATOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na II Powiatową Konferencję Pszczelarską, która odbędzie się w czwartek, 30 września w Hotelu „Limanova”.
 

pon, 6 wrz 2021, 10:11:56

SZCZEPIENIA W MSZANIE DOLNEJ – SP ZOZ ZAPRASZA!

Po udanej niedzielnej akcji szczepień w Mszanie Dolnej przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w miejskiej przychodni „Vital Med” można w dalszym ciągu zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson lub szczepionką Pfeizer.

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

PIERWSZY KONKURS NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY

Oto nadeszła – prawdziwie wiekopomna chwila! Ogłoszono bowiem pierwszy konkurs na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-13/tradycje-zwiazane-ze-swietem-matki-boskiej-zielnej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-08-13/tradycje-zwiazane-ze-swietem-matki-boskiej-zielnej.html