Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Narodowy Spis Powszechny 2021 – podstawowe informacje

Gminny Komisarz Spisowy w Mszanie Dolnej przypomina, że od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021 (Dz.U. z 2021 r. poz. 1775 z późn. zm.), na terenie całego kraju prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dane zebrane podczas spisu służą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane są objęte tajemnicą statystyczną. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.


Podstawową, a jednocześnie najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021, jest samospis internetowy – na stronie spis.gov.pl należy się zalogować do aplikacji i wypełnić formularz spisowy.


Inna metodą spisu jest spis przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer tel.  22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.

Osoby chcące spisać się samodzielnie mogą również skorzystać z punktu spisowego, który znajduje się w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej przy ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 2, a także w siedzibie i oddziałach Urzędu Statystycznego w Krakowie (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Zakopane), gdzie dostępne są stanowiska komputerowe do samospisu, a pomocą służą pracownicy biur spisowych.


Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi:
- telefonicznie – każdy respondent, do którego zadzwoni rachmistrz spisowy, zobaczy na ekranie swojego telefonu jeden z dwóch numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99,
- bezpośrednio – rachmistrzowie posługują się przenośnym urządzeniem elektronicznym – smartfonem i to na nim będą rejestrować wszystkie informacje uzyskane od osób, z którymi przeprowadzą wywiad.

Jeśli nie spisałeś się przez Internet lub na Infolinii, a odwiedzi Cię lub zadzwoni do Ciebie rachmistrz spisowy – zgodnie z ustawą nie możesz odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Przed rozpoczęciem wywiadu telefonicznego rachmistrz zobowiązany jest do podania swojego imienia, nazwiska oraz – na życzenie respondenta – także numeru identyfikatora rachmistrza spisowego. Rachmistrz prowadzący wywiad bezpośredni w terenie jest zobowiązany do okazania identyfikatora rachmistrza spisowego. Dla bezpieczeństwa można zweryfikować tożsamość rachmistrza dzwoniąc na infolinię spisową pod numer tel. 22 279 99 99 lub sprawdzając samodzielnie w aplikacji „Sprawdź rachmistrza” dostępnej na stronie spis. gov.pl. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do osoby rachmistrza, należy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji, dzwoniąc na alarmowy numer 112.


Dodatkowym elementem weryfikacji tożsamości rachmistrza w trakcie nawiązanej już rozmowy telefonicznej jest poproszenie go o podanie jednej dowolnie wybranej cyfry z pięciu ostatnich cyfr numeru PESEL respondenta – w przypadku zgodności podanej cyfry uznanie rachmistrza za prawidłowo uwierzytelnionego.


W trakcie wywiadu spisowego rachmistrze NIE PYTAJĄ o oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta czy wysokość zarobków, nie będą również mierzyć powierzchni mieszkania ani domu. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na Policję

 


Podobne artykuły

śro, 8 wrz 2021, 12:50:27

NARODOWY SPIS POWSZECHNY 2021 TRWA TYLKO DO 30 WRZEŚNIA – NIE ODKŁADAJMY GO NA OSTATNIĄ CHWILĘ!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br. Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.

śro, 15 wrz 2021, 11:45:29

WNIEŚ UWAGI DO STRATEGII TERYTORIALNEJ W RAMACH PROJEKTU „CWD”

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy, przedstawiamy Państwu projekt „Strategii terytorialnej partnerstwa miast i gmin powiatu limanowskiego”. Strategia jest opracowywana w ramach projektu pilotażowego „Centrum Wsparcia Doradczego”.

czw, 23 wrz 2021, 09:37:40

MOC POZYTYWNEJ ENERGII NA SENIORALIACH

To niebywałe, ale po czwartkowej wizycie w Krakowie (dokładnie tydzień temu, 16 września), pomimo dnia pełnego wrażeń i ciężkiej pracy związanej z przybliżeniem Zagórzańskich Dziedzin uczestnikom VIII Senioraliów, wracaliśmy naładowani nowymi pomysłami oraz niebywałą energią.

śro, 22 wrz 2021, 14:50:55

ZAPROSZENIE NA II POWIATOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego zaprasza na II Powiatową Konferencję Pszczelarską, która odbędzie się w czwartek, 30 września w Hotelu „Limanova”.
 

pon, 6 wrz 2021, 10:11:56

SZCZEPIENIA W MSZANIE DOLNEJ – SP ZOZ ZAPRASZA!

Po udanej niedzielnej akcji szczepień w Mszanie Dolnej przypominamy wszystkim zainteresowanym, że w miejskiej przychodni „Vital Med” można w dalszym ciągu zaszczepić się preparatem Johnson & Johnson lub szczepionką Pfeizer.

czw, 26 sie 2021, 08:47:27

PIERWSZY KONKURS NA UZYSKANIE ZNAKU PROMOCYJNEGO ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY

Oto nadeszła – prawdziwie wiekopomna chwila! Ogłoszono bowiem pierwszy konkurs na uzyskanie Znaku Promocyjnego ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY na najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim.

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-07-30/narodowy-spis-powszechny-2021-podstawowe-informacje.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2021-07-30/narodowy-spis-powszechny-2021-podstawowe-informacje.html