Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Chór Męski im. Ks. Hajduka wyróżniony w Powiecie

17 grudnia podczas  Sesji Rady Powiatu Limanowskiego przyznano nagrodę Zarządu Powiatu Limanowskiego dla Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej, który w tym roku świętuje 75-lecie swojego powstania.

Starosta Limanowski Mieczysław Uryga w imieniu Zarząd Powiatu Limanowskiego nagrodził Chóru Męski im. ks. Józefa Hajduka z Mszany Dolnej za ogromny wkład w rozwój muzycznej i duchowej kultury regionu. Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak w imieniu Rady Powiatu również złożyła gratulacje i życzenia na ręce przedstawicieli chóru. Wyróżnienie jest przede wszystkim uhonorowaniem jego 75 letniej działalności, w czasie której chór z Mszany Dolnej wielokrotnie reprezentował ziemię limanowską biorąc udział i odnosząc sukcesy na licznych przeglądach artystycznych oraz w konkursach organizowanych w kraju i za granicą.

Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka powstał w 1945 r. Pierwszy koncert odbył się jesienią 1945 r. podczas uroczystości sprowadzenia prochów pomordowanych mieszkańców Mszany Dolnej. Na początku śpiewali w nim członkowie przedwojennych chórów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz rezerwiści wojskowi. Pierwszym dyrygentem był krakowianin Stanisław Maruszewski, członek chóru akademickiego. Do rozwoju zespołu przyczyniła się działalność ks. Józefa Hajduka –  dyrygenta od 1948 r. Z kolei Władysław Mokwa prowadził chór przez 32 lata. W roku 1977 odznaczony został przez papieża Pawła VI medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Od lat sześćdziesiątych chór uczestniczył w spotkaniach rocznicowych żołnierzy z Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie. Od 20 lat bierze udział w takich spotkaniach organizowanych 15 sierpnia przez byłych żołnierzy oddziału AK „Adama” Stachury w Glisnem.  Chórzyści włączają się w organizację różnych uroczystości w mieście i gminie Mszana Dolna. Uczestniczą w konkursach i przeglądach. Występowali również w Misterium Męki Pańskiej w Miejskim Ośrodku Kultury. Współpracują z Ochotniczą Strażą Pożarną. Reprezentują Mszanę Dolną za granicą. Szczególnie ważna była audiencja u papieża Jana Pawła II w październiku 1994 roku, a także występy na cmentarzu pod Monte Cassino, w katedrze lwowskiej, na Cmentarzu Łyczakowskim oraz w katedrze wileńskiej, Ostrej Bramie i cmentarzu na Rossie.

Obecnym dyrygentem chóru jest Piotr Wójcik, który jako jego kierownik również otrzymał specjalne podziękowania od Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego.

 

red. i fot.:

źródło: www. powiat.limanowski


Podobne artykuły

sob, 12 cze 2021, 00:12:07

MOBILNY PUNKT SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W MSZANIE DOLNEJ

Zaszczep się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson w mobilnym punkcie szczepień na parkingu za Urzędem Gminy.

wto, 15 cze 2021, 14:53:52

UWAGA! PRZERWA W DOSTAWIE WODY

Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, iż w związku z planowanym przepięciem sieci wodociągowej w rejonie ul. J. Matejki i Ks. J. Stabrawy w dniu 16.06.2021r. (środa) nastąpi w godz. 9:00-11:00 przerwa w dostawie wody.
 

śro, 9 cze 2021, 13:22:29

SPISZ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W LOTERII!

Spis Powszechny ruszył 1 kwietnia 2021. Jednym z elementów, które mają zachęcić do wzięcia w nim udziału, jest loteria.
 

śro, 2 cze 2021, 14:16:59

MOPS ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza do udziału w konkursie plastycznym „Nałogom i agresji mówię – NIE”.

pon, 31 maj 2021, 16:24:14

ZMIANY W GODZINACH PRACY URZĘDU MIASTA – OD 1 CZERWCA

Urząd Miasta Mszana Dolna informuje, że od 1 czerwca do 31 sierpnia będą obowiązywać nowe godziny pracy. Od poniedziałku do piątku Urząd Miasta będzie czynny w godz. 7:00 do godz. 15:00.

wto, 11 maj 2021, 16:21:20

PRZYPOMINAMY O AKCJI ''SADZONKI ZA SZKŁO''

Postanowilliśmy kontynuować akcję „Czekolada za szkło”, wyznaczając sobie inne gratyfikacje. Zmieniamy również hasło na "Sadzonki za szkło".
 

KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2020-12-21/chor-meski-im-ks-hajduka-wyrozniony-w-powiecie.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2020-12-21/chor-meski-im-ks-hajduka-wyrozniony-w-powiecie.html