Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Przygoda z szachami

Mszana Dolna zawsze stawiała na rozwój umysłowy dzieci i młodzieży. Przez długie lata zajęcia szachowe prowadzone były z sukcesami przez sędziego szachowego Jana Zapałę. Od września 2019r. w środy w Szkole Podstawowej nr 2 (godz.13:00- 15:00)  i Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej (godz. 15:15 – 17:00) zajęcia prowadzi wymiarze 2 godz. tygodniowo instruktor szachowy   Mariusz Surma. W czasie zajęć dzieci poznają zasady gry, rozwiązują różne zadania szachowe, uczestniczą  w rozgrywkach. Celem zajęć jest podnoszenie umiejętności gry, rozwijanie umiejętności matematycznych oraz logicznego myślenia. Zajęcia przyczyniają się do przestrzegania obowiązujących reguł, radzenia sobie  z emocjami, cieszenia się sukcesów swoich i innych, jak również  umiejętność radzenia sobie z porażkami. Zajęcia finansowane są przez Urząd Miasta Mszana Dolna z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Regularnie uczestniczy w nich 16 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 13 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej.

Uczniowie poznali najważniejsze zagadnienia związane z tematyką gry w szachy:
•    potrafią opisać szachownicę/rozpoznać szachownicę wśród plansz do innych gier,
•    potrafią wymienić nazwy i rozpoznać symbole graficzne poszczególnych bierek,
•    potrafią prawidłowo poruszać bierkami po szachownicy,
•    potrafią prawidłowo ustawić bierki w pozycji wyjściowej na szachownicy,
•    potrafią wyjaśnić/pokazać, czym jest szach i mat,
•    potrafią dać szacha w umożliwiającej to pozycji.


Podsumowaniem prowadzonych zajęć był udział chętnych dzieci w turniejach szachowych VII Gmin dnia 28.09.2019 r. Roztoka , 23.11.2019 r. Łącko, 14.12.2019 r.  Ochotnica Dolna. Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się pod adresem: http://www.chessarbiter.com/turnieje.php.

Gratulacje dla uczniów i rodziców: Huberta Michalaka, Kacpra Paćko, Franciszka Sądeja, Mateusza Michalaka  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w  Mszanie  Dolnej oraz  Jakuba Surmy i Bartosza Kubowiczowia  ze Szkoły Podstawowej nr 2. Organizatorom  turnieju VII Gmin dziękujemy za szczytny cel i emocjonujące rozgrywki szachowe przeprowadzone w miłej atmosferze z fajnymi nagrodami.             


Tutaj podziękowania należą się pani dyrektor Annie Górskiej za wielki wkład i propagowanie tej dyscypliny w mieście Mszana Dolna. Podziękowania także dla innych osób, które nie zostały wymienione a służyły pomocą. 


red i fot. Mariusz Surma

 


KALENDARZ WYDARZEŃ

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2019-12-20/przygoda-z-szachami.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2019-12-20/przygoda-z-szachami.html