Miasto Mszana Dolna - Oficjalny serwis Urzędu Miasta Mszana Dolna

Upamiętnienie Sebastiana Flizaka świętem Ziemi Zagórzańskiej

Sebastian Flizak, którego pamięć uhonorowano16 grudnia odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Mszanie Dolnej, był osobą nieprzeciętną. Przez społeczność zagórzańską pamiętany jest głównie jako pedagog – doktor filozofii, filolog germański, dyrektor i nauczyciel w Samorządowym Gimnazjum Koedukacyjnym w Mszanie Dolnej w latach 1945-1950. Nie jest to jednak pełna lista jego zasług. Podczas pierwszej wojny światowej walczył na froncie wschodnim. Został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przeżył 3 lata na Syberii. W trakcie drugiej wojny światowej zaangażował się w działalność konspiracyjną, prowadząc tajne nauczanie. Był znawcą kultury ludowej Górali Zagórzańskich, dyrektorem Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce, współzałożycielem oraz długoletnim prezesem oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej. Jako jeden z pierwszych prowadził badania etnograficzne po północnej stronie Gorców. Opublikował 50 tekstów naukowych dotyczących kultury ludowej Zagórzan, a pozostała cześć jego dorobku do dnia dzisiejszego pozostaje w rękopisach.
Tablica pamiątkowa, odsłonięta przez spokrewnionego z Flizakiem wójta gminy Niedźwiedź Rafała Rusnaka, na fasadzie budynku Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych przy ulicy Jana Matejki 11, wymienia jego najważniejsze zasługi. Po odsłonięciu zebrani goście, wśród których byli samorządowcy, członkowie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, nauczyciele i uczniowie, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Mszany Dolnej i osoby przybyłe z innych miejscowości, udali się na cmentarz, by zapalić znicz na grobie Flizaka.
W dalszej czyście uroczystości odbyła się promocja książki zatytułowanej „Sebastian Flizak. Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”, autorstwa etnolożki dr Katarzyny Ceklarz. Monografia, licząca 402 strony, to monumentalne dzieło, zogniskowane wokół głównego bohatera, z uwzględnieniem szerokiego tła kulturowego i historycznego, a więc historii rodzinnego Podobina, Mszany Dolnej, Górali Zagórzańskich, ale także Krakowa przełomu XIX i XX wieku, Lwowa i Sanoka. Spora cześć publikacji poświęcona została jego dokonaniom naukowym oraz działalności w mszańskim oddziale Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, którego był współzałożycielem i prezesem przez 25 lat. Publikacja zawiera kilkadziesiąt archiwalnych fotografii i rysunków autorstwa Flizaka, a także mapę ukazującą jego tułaczkę na Syberii. Ciekawym dodatkiem jest aneks zawierający kalendarium życia Flizaka, spis jego publikacji oraz przedruk 4 wierszy.
Podczas promocji głos zabrali zebrani goście, m.in. Bolesław Stożek – uczeń Flizaka z okresu okupacji; Teofila Latoś – prezes oddziału PTL w Mszanie Dolnej, która wspomagając autorkę w archiwalnej kwerendzie, przyczyniła się do upamiętnieniu założyciela oddziału; Piotr Krzywda – redaktor książki, który podkreślił wyjątkowość dzieła stworzonego na podstawie fascynującego życiorysu Flizaka, Jerzy Kapłon – wydawca, prezes zarządu głównego PTTK i dyrektor COTG PTTK w Krakowie; oraz mecenasi i gospodarze uroczystości: Anna Pękała – burmistrz Mszany Dolnej, Bolesław Żaba – wójt gminy Mszana Dolna i Rafał Rusnak – wójt gminy Niedźwiedź.
Zgodnie podkreślano, że uroczystość odsłonięcia tablicy oraz promocji książki stanowiła nie tylko ukoronowanie 9-letniej pracy badawczej dr Katarzyny Ceklarz, ale także święto Zagórzańskiej Ziemi, o tożsamość której dbał dr Sebastian Flizak.  

 

 Źródło: materiały prasowe

 

Filmowa relację z wydarzenia, dzięki uprzejmości tv28, można zobaczyć TUTAJUpamiętnienie Sebastiana Flizaka świętem Ziemi Zagórzańskiej - fot. Piotr Kuczaj


Upamiętnienie Sebastiana Flizaka świętem Ziemi Zagórzańskiej - fot. Magda Polańska
 


Podobne artykuły

wto, 14 wrz 2021, 14:56:17

SPOTKAJCIE SIĘ Z ZAGÓRZAŃSKIMI DZIEDZINAMI… NA SENIORALIACH!

Przez dwa najbliższe dni w Krakowie rządzą…. Seniorzy. 15 i 16 września - czyli w środę i czwartek – w grodzie Kraka zaplanowane są bowiem VIII Senioralia. W tym wielkim wydarzeniu udział biorą Zagórzańskie Dziedziny, które 16 września w Parku Jordana na swoich stoiskach będą rozdawać materiały promocyjne.

śro, 15 wrz 2021, 11:53:36

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W GPN - SKORZYSTAJ Z WYSTAWY, ZOBACZ FILM, IDŹ NA SPACER

W dniach 17-18 września Gorczański Park Narodowy zaprasza do Ośrodka Edukacyjnego GPN w Porębie Wielkiej na Dni Otwarte Funduszy Europejskich pod hasłem "Kraina salamandry".

czw, 9 wrz 2021, 08:40:21

9 WRZEŚNIA TO DZIEŃ RECYKLINGU BATERII, A MY JUŻ MAMY SWOJEGO LOKALNEGO LIDERA!

9 września to Dzień Recyklingu Baterii, a my już mamy swojego lokalnego lidera, który zajął pierwsze miejsce w ogólnokrajowym konkursie! To Miejskie Przedszkole nr 2 im. Janiny Porazińskiej daje nam tak wspaniały przykład ekologicznych działań.

wto, 7 wrz 2021, 16:01:06

JUBILEUSZOWE, NARODOWE CZYTANIE W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY

To już jubileuszowa, X edycja Narodowego Czytania, które organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. 5 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Mszanie Dolnej odbyło się Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej”.
 

wto, 31 sie 2021, 14:51:03

DRUGI HISTORYCZNY SPACER MICHAŁA WÓJCIKA POBUDZIŁ WYOBRAŹNIĘ

W sobotę, 28 sierpnia niezwykłe zgromadzenie popołudniową porą pod budynkiem poczty świadczyło o tym, jak duża ilość osób zainteresowanych jest historią swojego miasta. Po pierwszym spacerze historycznych zorganizowanym w lipcu, Michał Wójcik zaprosił na kolejny.

śro, 25 sie 2021, 08:52:39

JEDEN SPACER HISTORYCZNY ZA NAMI, ZAPRASZAMY NA KOLEJNY!

Spacer, który odbył się w Mszanie Dolnej w sobotę – 21 sierpnia był dziewiątym spacerem, organizowanym w ramach większego projektu Limanowskiej Organizacji Turystycznej.
 

KALENDARZ WYDARZEŃ

turystyka
Niedziela

PTTK ''XVII Spotkania w górach''

13:00 - 14:00
Lubogoszcz

NA SKRÓTY

POLECAMY

JAKOŚĆ POWIETRZA

GALERIE ZDJĘĆ

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

KATAGORIE

printFrom: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2019-12-19/upamietnienie-sebastiana-flizaka-swietem-ziemi-zagorzanskiej.html
Accessibility statementStrona domowaSite mapSzukajContactUp
Adres: https://mszana-dolna.eu/aktualnosci/2019-12-19/upamietnienie-sebastiana-flizaka-swietem-ziemi-zagorzanskiej.html