Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 25.04.2019r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 To już IX Festiwal Orkiestr Dętych  

 

Loading ....

Jak co roku, przy obchodach święta miasta organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Władysława Jerzego Żądło. Dwudniowe Dni Mszany Dolnej mają już długoletnią tradycję zapraszania orkiestr, by każda zaprezentowała swój dorobek. Wspólne muzykowanie ma również na celu nawiązywanie kontaktów, pielęgnowanie i promowanie muzyki, szczególnie tej wykonywanej przez orkiestry dęte. Tymi zasadami kierują się organizatorzy zapraszając do gościnnej Mszany.

 

Loading ....

To muzyczne przedsięwzięcie to efekt współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej, Urzędu Miasta i Powiatu Limanowskiego. Początek przeglądu to uroczysty przemarsz ulicami miasta na stadion, gdzie zaplanowane były występy. Dźwięki marszowej muzyki przyciągnęły wszystkich i razem z orkiestrami na stadion przybyła publiczność.

 

Loading ....

Tradycyjnie, po oficjalnym otwarciu przeglądu przez Przewodniczącą Rady Miasta – Agnieszkę Modrzejewską-Potaczek, Burmistrza Miasta Józefa Kowalczyka i Franciszka Dziedzinę Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu przy udziale radnych miejskich, wszystkie zebrane orkiestry na murawie zagrały wspólnie marsza. Pierwsi na scenę zostali zaproszeni nasi słowaccy goście – poza wpisaną w program orkiestrą przyjechał zespół muzyków z Podstawowej Szkoły Muzycznej w Niżnej. Starosta Jaroslav Rosina, który pojawił się na scenie witając się z mieszkańcami miasta zaśpiewał razem z nimi kilka utworów.

 

Loading ....

Na zaproszenie odpowiedział poseł Wiesław Janczyk – obecnie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, którego poprosiliśmy o pomoc przy wręczaniu pamiątkowych dyplomów i statuetek. Pierwsza pojawiła się na scenie orkiestra ze Słopnic z piękną kapelmistrzynią w góralski kapeluszu, potem miejsce zajęli muzycy z Tenczyna.

 

Loading ....

Po występie zapraszali do siebie – u nich w najbliższą niedzielę odbywa się podobny przegląd. Czerwone pióra przy czapkach wyróżniały orkiestrę Kopalni Soli z Bochni, przyjechali tuż przed wyjazdem do Niemiec, gdzie mają zaplanowanych kilka gościnnych występów. Za to, że znaleźli czas na Mszanę należą im się ogromne podziękowania.

 

Loading ....

Orkiestra z Korzkwi, już mocno zaprzyjaźniona z naszym miastem, jak zwykle zaprezentowała ciekawe aranżacje najnowszych hitów. Brawa otrzymali ogromne. Po nich wyszła na scenę orkiestra z Niżnej, pojawili się u nas zaraz po sobotnim Kotliku, na którym też występowali. Znana z charyzmatycznego kapelmistrza – Wiesława Olejniczaka – Krakowska Orkiestra Staromiejska uraczyła nas swoim popisowym show.

 

Loading ....

Już po raz trzeci gościliśmy orkiestrę z Krapiny – chorwackiego średniowiecznego miasta. Dla nas przygotowali utwory, dzięki którym zdobyli tytuł drugiej najlepszej okiestry dętej w kraju. Jak bardzo zaprzyjaźnione są nasze orkiestry widać po serdecznych gestach, dyrygentowi orkiestry do twarzy w góralskim kapeluszu.

 

Loading ....

Ostatni na scenie zaprezentowali się gospodarze imprezy – Orkiestra OSP Mszana Dolna. W tym wypadku okazję do świętowania miał kapelmistrz Piotr Rataj. Mija już dwadzieścia lat od czasu kiedy pełni funkcję kapelmistrza, i choć już na początku roku, podczas Koncertu Noworocznego już pojawiła się okazja by to uczcić, prawdziwą niespodziankę w niedzielę przygotowali mu strażacy. Jak udało się przechować tego rozmiaru pamiątkową olbrzymią fotografię na płótnie sami nie wiemy, kapelmistrz będąc cały czas w pogotowiu, krążył pod sceną i mógł w każdym momencie się na nią natknąć – udało im się zrobić niespodziankę.

 

Loading ....

Wraz z fotografią popłynęły słowa podziękowania, zarówno od całego Zarządu OSP jak i całej Rady i Burmistrza Miasta. Słowa podziękowania przeczytała Przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Modrzejewska-Potaczek. Były to gratulacje za jedność i trwałość zespołu, nieustanne inspirowanie i zachęcanie do muzykowania coraz to młodsze pokolenia.

 

Loading ....

Podziękowania za trud, poświęcenie i ogrom pracy, jak również wielkie zaangażowanie i pracę artystyczną. W ten sposób powoli kończył się IX Międzynarodowy Przegląd Orkiestr Dętych. Scena powoli opustoszała po licznym zespole, następowały przygotowania do wieczornego koncertu. W niedzielę przed publicznością zagrać miał zespół BIG CYC. 

 

Loading ....

 

Red.

 


Organizatorzy jeszcze raz bardzo dziękują firmom i wszystkim którzy przyczynili się do obchodów Dni Mszany Dolnej 2016.
 

 

 

więcej zdjęć w GALERII

 

 

Tekst przeczytany: 1059.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/to-juz-ix-festiwal-orkiestr-detych.html