Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 24.05.2019r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 Święto Wniebowzięcia NMP  

 

Loading ....

Zgodnie z tradycją pielgrzymowania nasi Zagórzanie razem z Orkiestrą Dętą OSP pojawili się w Ludźmierzu na uroczystościach Wniebowzięcia NMP. To właśnie 15 sierpnia z całego Podhala przybywają górale by pokłonić się Matce Boskiej Ludźmierskiej, więc nie mogło zabraknąć mieszkańców naszego miasta. Nasi druhowie strażacy z orkiestry uświetniłli swoją muzyką tegoroczne uroczystości.

 

Loading ....

W pochodzie delegacji pocztów sztandatrowych można było dostrzec również nasz miejski sztandar św. Michała Archanioła. Od kilku lat dba o to Marian Jamróz, który z Leszkiem Jaroszem i Jarosławem Kroczką w regionalnych strojach reprezentowali Zagórzan. Do Sanktuarium przybyli również licznie pielgrzymi ze Słowacji i Węgier oraz 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Na zakończenie sumy odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodach różańcowych ludźmierskiego sanktuarium Ks. Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kwiaty i zioła oraz dewocjonalia.

 

Loading ....

Dzień później asysta zagórzańska pojawia się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie po procesji z figurą Wniebowziętej do Ołtarza polowego rozpoczęła się uroczysta msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji Nauki i Wiary Ks. Gerharda Ludwiga Müllera oraz Metropolity krakowskiego Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. W trwających od tygodnia uroczystościach w Kalwarii uczestniczyło ok. 130 asyst, 60 orkiestr i tysiące wiernych.

 

Loading ....

Początki sierpniowego odpustu sięgają XVII wieku, gdy powstał kalwaryjski klasztor bernardynów. Skromna początkowo procesja Pogrzebu i Chwały Matki Bożej w święto Wniebowzięcia szybko się rozrosła. Zaczęły w niej uczestniczyć asysty dziewcząt z różnych miejscowości. Tradycją jest, że do "polskiej Jerozolimy" zawsze w czasie Wielkiego Tygodnia przyjeżdzają mszaniacy. Naszej zagórzańskiej asysty nie mogło zabraknąć również na czas sierpniowego maryjnego święta.

 

Loading ....

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1230.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/swieto-wniebowziecia-nmp.html