Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: środa, 22.05.2019r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Starania zakończone sukcesem - będzie chodnik przy Zakopiańskiej 

 

Łatwo nie było, ale to dziś mało ważne - liczy się tylko to, że po dziesiątkach lat oczekiwania mieszkańcy ul. Zakopiańskiej mogą wreszcie odetchnąć - wieloletnie starania i pukanie do wielu drzwi przyniosło w końcu oczekiwany rezultat. W ubiegłym tygodniu ekipa budowlańców wkroczyła na plac budowy - rozpoczęły się prace ziemne w pasie drogowym DK28. Kilka dni temu, przy okazji informacji o pracach remontowych na ul. Stawowej, zapowiadaliśmy, że i nad Zakopiańską "zaświeci słońce", a dziś możemy już pokazać pierwsze zdjęcia obrazujące przebieg i postęp prac.

 

Loading ....

Wspólne, mieszkańców i lokalnego samorządu działania, okazały się skuteczne. Wysuwane od wielu przecież lat argumenty trafiły do przekonania szefostwa krakowskiej GDDKiA. We wspomnianym wcześniej materiale dziękowaliśmy p. dyr. Agnieszce Wachowskiej - bez jej życzliwości i zapobiegliwości o zabezpieczenie środków finansowych, budowa chodnika przy ul. Zakopiańskiej pozostawałaby wciąż w sferze naszych marzeń. Ustalenia, które zapadły podczas kilku spotkań p. dyr. Wachowskiej z burmistrzem Filipiakiem zostały dotrzymane przez obie strony. Samorząd zobowiązał się do realizacji i sfinansowania kompletnego projektu chodnika, zaś GDDKiA obiecało zabezpieczyć pieniądze na całość robót. Obie strony słowa dotrzymały - gotowy projekt dotarł w terminie na Mogilską 25, zaś ekipa budowlańców, na zlecenie GDDKiA, rozpoczęła roboty.

 

Loading ....

W tym roku, co oczywiste, nie uda się wybudować całego chodnika - a ten wg projektu ma mieć aż 1701 mb. Korzystając z dobrej pogody i uzyskanych w końcu wszystkich niezbędnych pozwoleń i uzgodnień, rozpoczęto prace na najmniej "wymagającym" odcinku. Projekt chodnika przy DK28 - ul. Zakopiańska, nie był dla inżynierów tym z kategorii "lekki-łatwy-przyjemny". Bardzo wymagającym partnerem jest też zarządca tej drogi - krakowska GDDKiA. Autorzy opracowania - mgr inż. Grażyna Ociepka, inż Grzegorz Zawada i Przemysław Kita, pod wodzą projektanta mgr.inż. Janusza Burkata, z pewnością trasę z Limanowej, przez Mszanę do Krakowa na ul. Mogilską 25, znają na pamięć i chyba z "zawiązanymi oczami" pokonaliby ją bez trudu? Uzgodnienia, zmiany i poprawki - wszystkie, co do jednej, musiały uzyskać akceptację GDDKiA. Ważne, że się udało, że koniec końców, znudzeni już obietnicami i zdesperowani mieszkańcy tej okolicy zobaczyli, że naprawdę powstaje chodnik, którym bezpiecznie dotrą do szkoły, sklepu, czy kościoła.

 

Loading ....

W roku 2015 inwestycja zostanie doprowadzona do finału - z 1701 mb. nowego chodnika, większość poprowadzona zostanie poza krawędzią jezdni, będzie to zatem trotuar bardzo bezpieczny i co nie mniej ważne, szczególnie dla inwestorów, zdecydowanie tańszy w realizacji. Dzięki tej inwestycji cały odcinek ul. Zakopiańskiej doczeka się też oświetlenia. Oświetlające dziś zabudowany fragment ulicy lampy, pamiętają jeszcze czasy radnego Franciszka Sitkowskiego, a więc lata 1994-98. Zarządca drogi kilka z tych lamp wymienił, kilka nowych "dołożył" i dzięki temu odcinek "graniczny" pomiędzy naszym miastem, a Rabą Niżną jest bezpieczny, oświetlony i co najważniejsze - jest tam chodnik. Wzdłuż nowego odcinka zaprojektowano lamy nowej generacji - możemy je dziś napotkać przy ul. Krakowskiej wzdłuż budowanego chodnika. Ta część inwestycji (oświetlenie) spada w całości na barki miasta - także koszty oświetlenia w przyszłości poniesie samorząd, podobnie jak przy wszystkich pozostałych drogach, bez względu, kto jest ich zarządcą w rozumieniu prawa. Projektanci nie odpoczywają - "na deskach" powstają kolejne setki metrów chodnika - tym razem zespół realizuje brakującą część chodnika przy ul. Słomka, graniczącego z Kasiną Wielką. Przed końcem roku i ten projekt trafi do rąk p. dyr. Agnieszki Wachowskiej - także w tym przypadku liczymy na przychylność GDDKiA i obiecujemy, że więcej naprzykrzać się nie będziemy, bo chodnik na Słomce to ostatni brakujący odcinek przy "krajówce" nr 28.


 

Postęp prac mozna śledzić w naszej galerii.

 

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1534.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/starania-zakonczone-sukcesem-bedzie-chodnik-przy-zakopianskiej.html