Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20.05.2019r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2018

 Smog albo zdrowie - prelekcje w naszych szkołach 

 

25 stycznia w obydwóch szkołach w naszym mieście przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla uczniów poświęcone ważnemu problemowi, jakim jest szeroko pojęta ochrona środowiska w którym żyjemy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zanieczyszczenie powietrza, które wszyscy wdychamy.

 

Loading ....

Już o godz. 8.00, na pierwszej lekcji, w edukacyjnej prelekcji wzięli udział uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza Nr 1, a następnie takie same zajęcia odbyły się w Zespole Szkół Miejskich Nr 2. Głównym celem tej akcji było zaapelowanie poprzez młodych ludzi, którzy de facto najbardziej narażeni są na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, do  dorosłych, którzy poprzez niewłaściwe palenie w piecach mogą nam wszystkim ten czarny scenariusz zafundować.

 

Spotkania z uczniami rozpoczęła Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Sasal, która podkreśliła, że samorząd naszego miasta wiele robi dla ochrony środowiska. Wymieniła tu program solarny i na pytanie, kto ma zamontowane solary w swoim domu większość rąk uczniów poszło w górę. Kolejnym aspektem wymienionym przez Panią Wiceprzewodniczącą był program likwidacji azbestu w naszym mieście, a na koniec wspomniała ona, że Samorząd Miasta Mszana Dolna poczynił starania i przystąpił do programu wymiany starych, szkodzących naszemu powietrzu pieców na nowoczesne piece.

 

Loading ....

Pani Agnieszka Sasal, prowadząc dialog z uczniami szkól, stwierdziła, że są oni bardzo świadomymi ekologicznie mieszkańcami i zdają sobie sprawę z zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnych działań w tym temacie.


Następnie komendant Straży Miejskiej Pan Jakub Spędzia zaprezentował uczniom prezentację multimedialną oraz omówił kompleksowo jakość powietrza w naszym mieście i regionie, jakie zagrożenia dla zdrowia i życia niesie ze sobą złe ogrzewanie naszych domów oraz kary jakie grożą za spalanie w piecach niedozwolonych rzeczy. Widać było, że nasi młodzi mieszkańcy podchodzą do problemu bardzo poważnie i odpowiedzialnie, jest więc nadzieja, że wiedzę tę przekażą swoim bliskim.


Na zakończenie spotkania głos zabrał Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Miasta Jan Stożek, który przypomniał o konieczności segregacji śmieci oraz, jako turysta górski zaapelował do dzieci aby dbać o czystość naszego otoczenia zarówno w górach jak i także po drodze do szkoły, czy w naszym najbliższym otoczeniu.

 

Loading ....

Na zakończenie spotkań radni rozdali uczniom ulotki edukacyjne pozyskane przez Urząd Miasta Mszana Dolna z Ministerstwa Ochrony Środowiska zawierające „w pigułce” informacje ze spotkań i jako zadanie domowe zadali uczniom aby przekazali je rodzicom z apelem o odpowiedzialne zachowania proekologiczne.

Przeprowadzone spotkania z uczniami napawają organizatorów optymizmem, gdyż dało się wyraźnie odczuć, że uczniom naszych szkół, którzy są przecież przyszłością naszego miasta bardzo zależy na tym, aby nasze miasto było czyste, wolne od wszelakich zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że dorośli staną na wysokości zadania.
 

 

Loading ....

 

red.

Agnieszka Sasal

fot.

 

Tekst przeczytany: 770.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/smog-albo-zdrowie-prelekcje-w-naszych-szkolach.html