Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 26.04.2019r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 Różnorodność nas wzbogaca 

 

 

Loading ....

Zaczęło się od poszukiwań własnych korzeni i badań poświęconych węgierskim przodkom, którzy zostawili po sobie nazwisko Pattocy w rodzinie mamy autora. Gdy Marian Sopata zebrał wszystkie materiały okazało się, że piętnastostronicowe opracowanie na temat własnej, polsko-węgierskiej rodziny może być zaczątkiem książki, która opisuje wszystkie mniejszości na terenie Polski. Te, które gdzieś jeszcze trwają, te które bezpowrotnie przeminęły i pamięć o nich warto pielęgnować. Jak przypomina on na łamach książki, musimy pamiętać, że dawna Polska była państwem wielonarodowym.

 

Loading ....

Książka na pierwszy rzut oka zaskakuje rozmiarem, ale po jakimś czasie widzimy sens jej dokładnego opracowania – autor wprowadza czytelnika w tysiącletnią epokę istnienia państwa polskiego w Europie i przedstawia dobroczynne wpływy, które wnieśli przedstawiciele innych narodowości do polskiej kultury, nauki, przemysłu i sposobów gospodarowania.

 

Loading ....

Książka składa się z trzech części: w pierwszej opisane zostały historyczne reminiscencje i ślady pozostawione przez inne nacje w naszym pejzażu kulturowym, w drugiej przedstawione zostały mniejszości narodowe zamieszkujące dawne i obecne terytorium Polski, a w trzeciej – Polacy, którzy znaleźli się poza granicami kraju i przynieśli swej Ojczyźnie zaszczyt i uznanie. Warto tutaj powtórzyć słowa autora, który zwraca uwagę na to, że ciągle jeszcze wiedza o żyjących wśród nas przedstawicielach innych narodów jest znikoma, niestety uprzedzenia jakie mamy wobec nich i niczym nie uzasadnione poczucie własnej wyższości, wynikające raczej z kompleksów niż realnych osiągnięć.

 

Loading ....


Piątkowe popołudnie spędzone w towarzystwie urodzonego gawędziarza mogłoby z powodzeniem przeciągnąć się do rana, gdyby nie czas zamknięcia biblioteki. Gospodyni miejsca i tak okazała się wyrozumiała i nikogo nie wyganiała, więc ustawiła się kolejka po egzemplarze książki z autografem autora. Pan Marian przyjął również gratulacje od swojej koleżanki z liceum Heleny Golińskiej – instruktor powiatowej z limanowskiej książnicy, jak i od przedstawicieli władz miasta w osobach: Agnieszki Modrzejewskiej-Potaczek – Przewodniczącej Rady Miasta, Agnieszki Sasal – Wiceprzewodniczącej Rady oraz Burmistrza Miasta Józefa Kowalczyka.

 

Loading ....

Za dotychczasowe spotkania z małymi czytelnikami, współpracę i  przyjaźń dyrektor Biblioteki Agnieszka Orzeł podziękowała pięknymi wiosennymi tulipanami. Jak zdradził na sam koniec Marian Sopata, pracuje już nad kolejną książką, jednak my zachęcamy by pochylić się nad tą najnowszą – naprawdę warto!

 

Loading ....

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1238.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/roznorodnosc-nas-wzbogaca.html