Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.10.2018r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013
Ranking samorządowego długu
 
Miejska Hala Sportowa.
 
Jednym ze wskaźników, który mówi o kondycji samorządów, ale także pośrednio o inwestowaniu i życiu „na kredyt”, a zarazem który bardzo interesuje opinię publiczną jest wskaźnik zadłużenia. Po raz kolejny Pismo Samorządu i Administracji „Wspólnota” przedstawiło i omówiło ranking zadłużenia gmin. Wg gazety ogólne zadłużenie województw, powiatów i gmin w stosunku do ubiegłego roku nieznacznie spadło. Samorządowy periodyk zaznacza, że zadłużanie to naturalna rzecz dla chcących absorbować pieniądze europejskie – bo na wkład własny do zewnętrznych środków trzeba skądś brać. Teraz w okresie pomiędzy dwoma perspektywami finansowymi z Unii Europejskiej nadszedł czas „odsapnięcia” dla samorządów i okres spłaty wcześniej zaciągniętych kredytów. Stąd też ta tendencja malejąca, jeśli chodzi o zadłużenie. 
 
Zrewitalizowany park miejski nocą.
 
Dopuszczalnym progiem długu samorządów wg ustawy o finansach publicznych jest 60% rocznych dochodów budżetu. Niektóre z samorządów są bardzo blisko tego progu, a ponad setka z nich w Polsce przekroczyła ten wskaźnik. Rekordzistą wśród miast jest Szczawnica, której dług oscyluje w granicach 99,60%. Innymi małopolskimi samorządami z przekroczonym wskaźnikiem ostrożnościowymi są: Niepołomice (78,3%), Kozłów (76,59%), Rytro (71,13%), Borzęcin (64,29%), czy Biecz (64,12%).
 
Zrewitalizowany plac targowy.
 
 
Na umieszczonych poniżej wykresach przedstawiono stan zadłużenia gmin regionu nowosądeckiego z podziałem na wiejskie i miejskie. Miasto Mszana Dolna sytuuje się wśród samorządów najmniej zadłużonych. Pomimo prowadzeniu szeregu inwestycji z udziałem środków europejskich (Miejska Hala Sportowa, Rewitalizacja centrum miasta, targowisko „Mój Rynek”) wskaźnik zadłużenia wynosi zaledwie 25,15%. Rokuje to dobrze na przyszłość, szczególnie w kontekście zbliżającej się perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.
 

Zadłużenie gmin miejskich regionu nowosądeckiego w procentach (na czerwono gminy z limanowszczyzny).

 
 
Zadłużenie gmin wiejskich regionu nowosądeckiego w procentach (na czerwono gminy z limanowszczyzny).
 
 
 
 
Tekst przeczytany: 1754.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/ranking-samorzadowego-dlugu.html