Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20.05.2019r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 Rachela trzecia na podium!  

 

 Rachela Antosz-Rekucka, uczennica Zespołu Szkół nr 1 w naszym mieście, o której zwycięstwie w etapie diecezjalnym Olimpiady Teologicznej pisaliśmy przed miesiącem, potwierdziła swoją teologiczno-filozoficzno-historyczną wiedzę i wywalczyła 3. miejsce w finale Ogólnopolskim olimpiady.

 

Loading ....

Finałowe zmagania trwały od 16 do 18 kwietnia, wzięło w nich udział 123. uczniów reprezentujących 41 diecezji. a głównym organizatorem XXV już Olimpiady Teologii Katolickiej był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Finał zgromadził „najlepszych z najlepszych” – jak powiedział ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie oraz przewodniczący Komitetu Głównego OTK. - z ponad 12 tysięcy uczestników. W pierwszym dniu rozgrywek, po pisemnym teście, Rachela zakwalifikowała się do ścisłego grona dziesięciu finalistów-laureatów, by po serii pytań ustnych znaleźć się ostatecznie na trzecim, zaszczytnym miejscu. Rywalizacja najlepszych młodych teologów odbywała się w tym roku aż w odległej Łomży, gdyż co roku innej diecezji przypada zaszczyt jej organizowania. Uczestnicy zwiedzili zatem nie tylko zabytkową siedzibę diecezji, ale i pobliski Tykocin z piękną i romantyczną kartą w historii Polski – był on miastem książąt i królów Polski. Mieli możliwość w Strękowej Górze zobaczyć „Polskie Termopile” – historyczne miejsce walk polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa. Finaliści obejrzeli też spektakl teatralny i wzięli udział w koncercie, a Rachela udzieliła ponadto wywiadu do lokalnego radia.

 

Loading ....

Dziennikarzy intrygowało m.in. pytanie, skąd u dziewczyny takie zainteresowanie teologią (dwóch pozostałych „medalistów” reprezentowało płeć męską). Wyjaśniła, że to rodzinne: teologię ukończyła mama, która także Rachelę do konkursu przygotowała.  Nagrody laureatom wręczyli biskupi łomżyńscy: Bp Janusz Stepnowski i Bp Tadeusz Bronakowski, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z UKSW oraz Agnieszka Muzyk – wiceprezydent Łomży. Poza ogromną satysfakcją, Rachela przywiozła z Podlasia profesjonalnego laptopa, piękne wydawnictwa książkowe oraz indeksy nie tylko na teologię czy filozofię, ale takie kierunki jak  polonistyka, prawo, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo, filologia klasyczna, dziennikarstwo, pedagogika, historia sztuki, politologia, europeistyka, a także nauki ścisłe, chemia, informatyka, a nawet matematyka na Uniwersytecie Warszawskim i innych renomowanych uczelniach. Teraz będzie miała naprawdę trudny wybór. Serdecznie jej gratulujemy!
 
 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1186.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/rachela-trzecia-na-podium.html