Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 19.11.2018r. Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2013

 

Loading ....

"Sędziwa" jubilatka skończyła 24 lipca już 94 lata - powołana na mocy ustawy o policji państwowej w roku 1919 przetrwała burzliwe dzieje, przechodząc w tym długim okresie wiele zmian. Po niechlubnych czasach PRL-u, od roku 1989 zmieniło się bardzo dużo. Dziś policjantów postrzega się coraz lepiej, rośnie też społeczne poparcie wobec tej umundurowanej formacji powołanej do ochrony bezpieczeństwa obywateli RP, a także porządku i ładu. Dziś w Polsce w szeregach Policji służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy - co szóstego z nich spotkamy na ulicy i w radiowozie, ale wielu z tej grupy to także policjanci w cywilu. Ta grupa pracuje w dziale Prewencji. W pionie kryminalnym pracuje 34% z wymienionej wcześniej liczby. Policjant to zawód, zdawałoby się absolutnie męski, ale 14% spośród noszących niebieskie mundury, to panie. Najliczniejszą grupą wiekową są dzisiejsi 30-40 latkowie - stanwią bez mała 46% dziś służących w Policji. Policjanci między 40-50 rokiem życia stanowią ok. 25% grupę, a tych którzy mieszczą się w przedziale wiekowym pomiędzy 25 a 30 rokiem życia jest ok. 21%.


Loading ....


Od kilku lat także na limanowszczyźnie uroczyście obchodzone jest Święto Policji - poniedziałkowe obchody swoją obecnością zaszczycił z-ca Komendanta Małopolskiego Policji insp. Jacek Fabisiak. W towarzystwie szefa limanowskiej Policji insp. Roberta Hahna, gość z Krakowa wspólnie z mundurowymi z powiatowej komendy, a także policjantami ze wszystkich komisariatów miejskich i gminnych oraz  zaproszonymi gośćmi, obchody święta rozpoczął od udziału w uroczystej mszy św. odprawionej w limanowskiej bazylice przez ks. prałata Józefa Porębę, któremu przy ołtarzu towarzyszyli ks. Antoni Piś - proboszcz z Męciny i kustosz sanktuarium w Pasierbcu, ks. Józef Waśniowski. Nie zabrakło pocztów sztandarowych limanowskiej komendy i starostwa powiatowego. Nie często się zdarza, by w sposób czynny w liturgii uczestniczyli umundurowani policjanci - tym razem biblijne czytania, podobnie jak tzw. modlitwę wiernych, wysłuchaliśmy w "mundurowym" przekazie męsko-damskim. Ciepłych słów pod adresem policjantów i ich przełożonych nie krył wieloletni kusztosz limanowskiego sanktuarium ks. prałat Józef Poręba. Przypomniał, że z racji licznych uroczystości w bazylice i wokół niej, a także na Rynku, bezpieczne ich przeprowadzenie bez udziału policjantów byłoby niemożliwe.

 


Loading ....


W lejącym się z nieba skwarze policjanci i zaproszenie na uroczystości goście, szybko przemieścili się do klimatyzowanej sali starostwa powiatowego. Pod nieobecność korzystającego z letniej kanikuły starosty Jana Puchały, honory gospodarza czynił Franciszek Dziedzina - limanowski wicestarosta. Ciężar poprowadzenia uroczystości zgodnie z policyjnym ceremoniałem przypadł w tym roku podinsp. Mieczysławowi Wojtasowi - to on złożył uroczysty meldunek o gotowości insp. Jackowi Fabisiakowi. Wprowadzono sztandar i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. A chwilę później przyszedł czas na chyba najmilszą część poniedziałkowego świętowania - odznaczenia i awanse. Jako pierwszych na środek sali poproszono duet samorządowców - srebrne medale "Za zasługi dla Policji" insp. Jacek Fabisiak wręczył wójtowi gm. Jodłownik Pawłowi Stawarzowi i burmistrzowi Mszany Dolnej Tadeuszowi Filipiakowi. Od wielu już lat limanowskie samorządy hojnie wspierają nienajbogatszą Policję. Choć to zadanie Państwa, to przecież tajemnicą nie jest, że z gminnych budżetów w roku ubiegłym dofinasowano zakup nieoznakowanych samochodów - jeden z nich "służy" mszańskim policjantom. W latach poprzednich gminne pieniądze pozwoliły na zakupy wyposażenia komisariatów w niezbędny sprzęt informatyczny. Na ten rok "połączone siły" samorządowo-policyjne zamierzają sfinansować zakup tak potrzebnego, szczególnie w naszych górzystych terenach quada. 

 


Loading ....


A teraz o tych, którym na pagonach przybyło popularnych belek i gwiazdek. Awansowanych było bardzo wielu, ale my wspomnimy tylko o policjantach służących w mszańskim komisariacie. I tak na stopień sierżanta awansowano Tomasza Orła, a starszymi sierżantami zostali mianowani: Krzysztof Kawula (w cywilu bramkarz K.S TURBACZ) Tobiasz Ligęza, Mateusz Rusnak, Daniel Stasik i Marek Barański. Do pierwszej gwiazdki i stopnia młodszego aspiranta mają od poniedziałku prawo: Józef Mrowca, Łukasz Badlik i Małgorzata Wojtas. Na dwie gwiazdki na pagonach i stopień aspiranta zasłużył Stanisław Stec. Korpus oficerów młodszych zasilili także Michał Stożek, Eugeniusz Kołodziej i Artur Kaczmarczyk - całej trójce przybyła trzecia gwiazdka i awans na stopień komisarza Policji. Grono wyróżnionych i awansowanych zamyka asp. sztabowy Marzena Łazowska-Jarosz - zdaniem przełożonych zasłużyła na odznakę "Zasłużony Policjant"

Po gratulacjach i awansach przyszła kolej na podziękowania - dziękowali nagrodzeni i awansowani. Głos zabrali także goście - wśród nich m.in. Komendant PSP w Limanowej brygadier Grzegorz Janczy, prałat Józef Poręba, wicestarosta Franciszek Dziedzina i Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Krupiński, samorządowcy limanowszczyzny, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń. Mówcy życzyli policjantom sukcesów i ... pieniędzy. Te pierwsze będą, gdy nie zabraknie tych drugich. Policji przydałyby się też szersze uprawnienia, bo dziś jest tak, że przestępca nie waha się wyciągnąć zza pasa rewolweru, a policjant musi myśleć o procedurach i konsekwencjach użycia broni. Często niestety, bywa za późno. Za to pieniądze na termomodernizcję limanowskiej komendy obiecał insp. Jacek Fabisiak. Z-ca komendanta wojewódzkiego chwalił limanowską Policję i dziękował funkcjonariuszom za rzetelną i ofiarną służbę. Przyłączamy się do tych słów i życzymy wszystkim policjantom sukcesów w pracy i godnej zapłaty za pełnioną służbę.
 

Oprócz burmistrza Filipiaka w uroczystościach uczestniczyli również inni przedstawiciele Ziemi Zagórzańskiej: ze strony Gminy Mszana Dolna - Wójt Bolesław Żaba oraz Przewodniczący Rady Gminy Jan Chorągwicki, natomiast z Gminy Niedźwiedź - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Barbara Cichańska oraz Pełnomocnik Wójta Tadeusz Patalita 

Za udostepnienie zdjęć z uroczystości podziękowania dla Biura Promocji, Kultury i Turystyki Starostwa Powiatowego w Limanowej.

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 2094.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/policja-ma-juz-94-lata.html