Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: piątek, 26.04.2019r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2017

 Podsumowanie Projektu „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich” 

 

 

Loading ....

Projekt realizowany w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy KIK/50 został zamknięty. W jego ramach zamontowanych zostało 3.909 instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych i 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej. Powierzchnia zamontowanych kolektorów słonecznych wyniosła około 25.000 m2. Warto zaznaczyć, że zamontowane w ramach Projektu instalacje są przeznaczone do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla blisko 21.000 mieszkańców.

 

Loading ....

Z przeprowadzonych wyliczeń wynika, że mieszkańcy zaoszczędzili około 800 ton węgla na rok, a co za tym idzie, równocześnie zaoszczędzili około 650.000 zł na rok. Jednak najważniejsza wartość to ograniczenie emisji CO2 do środowiska, która według obliczeń wyniosła 109.074 MJ/rok.Tabela 1 przedstawia ilość zamontowanych instalacji solarnych w poszczególnych gminach:

 

Gmina

Ilość zamontowanych instalacji w budynkach mieszkalnych

Mszana Dolna

895

Dobra

699

Kamienica

708

Niedźwiedź

425

Raba Wyżna

660

Miasto Mszana Dolna

522

Podsumowanie

3909

 Wizyty studyjne


W ramach przygotowania do realizacji inwestycji montażu instalacji solarnych zorganizowane zostały dla pracowników zajmujących się obsługą projektu dwie wizyty studyjne w Szwajcarii, w ramach których zapoznali się oni z zasadami prawidłowego doboru instalacji, łączeniem instalacji solarnych z PV lub pompami ciepła. Poznali również sposoby i wymogi stawiane panelom słonecznym w trakcie ich badania przez Urząd Certyfikujący. Największą atrakcją było zwiedzanie domu pasywnego „Umwelt Arena Spreitenbach”. Jest to nowoczesny obiekt wykorzystujący w najnowsze metody pozyskiwania energii odnawialnej. Ponadto delegacje odwiedziły fabryki zajmujące się produkcją kolektorów i zbiorników solarnych.
Wizyty studyjne były bardzo ciekawe, zapewniły nam dostęp do nowoczesnych rozwiązań, wzbogaciły naszą wiedzę na temat innowacji technologicznych dotyczących pozyskiwania energii odnawialnej – podsumowuje Kierownik Projektu Antoni Róg.

 

Prezentacja z wyzyty studyjnej w roku 2013 do pobrania. 

 


Konferencja podsumowująca  

W dniu 9 czerwca 2016r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się konferencja pn „Inwestycje w odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionów Polski”, zorganizowana przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki wspólnie z partnerami: Gminą Busko Zdrój, Miastem i Gminą Niepołomice, Powiatem Suskim, Gminą Mszana Dolna. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęło Biuro Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przy Ambasadzie Szwajcarii. W trakcie dyskusji swoje doświadczenia w realizacji projektów solarnych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy prezentowali przedstawiciele instytucji realizujących Projekty. Głos zabrał również Wójt Gminy Mszana Dolna, który przedstawił projekt ”Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich”. Podczas dyskusji Bolesław Żaba podkreślił walory środowiskowe i krajobrazowe terenów wszystkich partnerów projektu, jak również ogromne zainteresowanie miejscowej ludności udziałem w programach skierowanych do mieszkańców kompleksowo obsługiwanych przez jednostki samorządowe. Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć instalacji odnawialnych źródeł energii zrealizowanych w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

 

Tekst podsumowania projektu do pobrania. 

 

 

Warto zaznaczyć że projekt ten został nagrodzony w prestiżowym konkursie

TOP INWESTYCJE KOMUNALNE 2015

http://www.portalsamorzadowy.pl/klucze/top-inwestycje-komunalne-2015,7859,0.html

 

 

Ponadto o projekcie mogliśmy usłyszeć w 9 odcinku programu Glob wyemitowany w TVP 

  https://vimeo.com/74751998

 

 

Realizacja projektu poprawiła jakość powietrza na terenach tak pięknych krajobrazowo,

co z pewnością wpłynie na wzrost turystyki w regionie

i poprawi jakość życia mieszkańców. 

 

red.

Beata Paluszek

Asystent Kierownika Projektu
 

 

Tekst przeczytany: 830.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/podsumowanie-projektu-odnawialne-zrodla-energii-w-mszanie-dolnej-oraz-gminach-partnerskich.html