Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: wtorek, 23.10.2018r. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Palmowe tradycje z nagrodami   

 

 

Loading ....

 

Loading ....

Pięknie przystrojone palmy przygotowane z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, otoczyły w niedzielne południe budynek Miejskiego Domu Kultury. Jak co roku przy “Orkanówce” odbył się Konkurs Palm Wielkanocnych, w tym roku była to już XXXII edycja.

 

Loading ....

 

Loading ....

Po uroczystej mszy św. Ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny jeszcze w kościele zdążył podpytać młodych twórców i konstruktorów o szczegóły przygotowań. Palmę wprawdzie prezentowali najmłodsi, ale duże zasługi mają tatusiowie, którzy zapobiegliwie wcześniej rozglądają się za odpowiednim materiałem, znaleźli się i tacy, którzy w ogródku posadzili specjalną odmianę wierzby - jej wykrzywione gałęzie dodają uroku i pięknego wykończenia palmie.

 

Loading ....

 

Loading ....

Między słowami ukryte były również zasługi mam i babć, które pomagały przygotować wszystkie te cudowności z papieru. Oglądając je z bliska zaskakiwała misteria wykonania, dlatego jury miało niezwykle trudne zadanie. Ksiądz Rafał Piórkowski, Irena Łacna oraz Maria Adamczyk oceniali palmy w trzech kategoriach, jednak zawsze jury stara się wyłonić te palmy, które przygotowane były zgodnie ze zwyczajami obchodzonymi w naszej okolicy.

 

Loading ....

 

Loading ....

Palmy powinny zawierać gałązkę leszczyny, wierzby i cisu, sosny lub jałowca. Czasami pojawiała się też winorośl, do ozdoby służył bukszpan, borówka, barwinek czy widłak. Przypisywano palmie właściwości lecznicze i dlatego po powrocie z kościoła święconymi palmami chłostano się dla zdrowia. Palmę do następnego dnia stawiano przed wejściem do domu, a następnie chowano do budynku, który miała ochraniać.

 

Loading ....

 

Loading ....

Znany jest także zwyczaj wtykania na polach krzyżyków wykonanych z palmowych gałązek, które mają bronić zasiewy od burz i gradobicia. Istniał nawet zwyczaj połykania bazi, które miały na celu uchronić od bólu głowy, zębów i gardła. Popularne są również palemki “wileńskie”, które przygotowywuje się z suszonych kwiatów, mchów i traw. W naszej okolicy pozostał zwyczaj, gdzie palmy przygotowywuje się własnoręcznie.

 

Loading ....

 

Loading ....

Palmy po poświęceniu w kościele i konkursowych zmaganiach wracają do kościoła, gdzie pięknie ozdabiają boczne ołtarze, następnie są palone, a popiół służy do posypywania głów wiernych w Środę Popielcową. Wszystkie te zwyczaje przypomniał zgromadzonym pod MOK-iem prowadzący tegoroczny konkurs Dariusz Kowalczyk. Obecny również na konkursie wicestarosta limanowski Franciszek Dziedzina także wytypował i nagrodził kilkunastu małych twórców palm.

 

Loading ....

 

Loading ....

 

W każdej z każdej z kategorii przyznano po sześć nagród rzeczowych oraz kilkanaście wyróżnień.

 

W kategorii estetyka i precyzja wykonania zostali wyróżnieni:


I miejsce: Paweł Dela reprezentant Domu Pomocy Społecznej
II miejsce: Gabrysia Mrózek
III miejsce: Marcelina i Krzyś Nawieśniak
IV miejsce: Julia Chorągwicka
V miejsce: Igor Kotarski
VI miejsce: Ola Dudzik

 

 

Loading ....

 

Loading ....

Nagrodzeni w kategorii zgodność materiału i sposobu wykonania z ludowymi tradycjami Zagórzan:


I miejsce: Filip Antosz
II miejsce: Tadeusz Mucha
III miejsce: Aleksander Szarek
IV miejsce: Amelka Antosz
V miejsce: Mateusz Adamczyk
VI miejsce: Iwona Wójtowicz

 

 

Loading ....

 

Loading ....

Najwięcej emocji wzbudza jak zawsze rywalizacja w kategorii najwyższych palm. Niektóre z palm chwiały się, ale bez problemu udało się wyłonić najwyższą, która wyraźnie górowała nad pozostałymi. W tej kategorii zostali nagrodzeni:


I miejsce: Patryk Potaczek
II miejsce: Julia, Jaś, Iwo i Tytus Gocał
III miejsce: Natalia Spyrka
IV miejsce: Kacper Farganus
V miejsce: Damian Duda
VI miejsce: Emilka Dorczak

 

 

Loading ....

 

Loading ....

Dodatkowo zostało przyznane kilkanaście wyróżnień, w tym jedno wyróżnienie grupowe dla Przedszkola nr 1 w Mszanie Dolnej z ulicy Leśnej, które co roku przygotowuje palmę.

 

Wyróżnienia indywidualne otrzymali: Magdalena Śliwiak, Michał Karnasiewicz, Oskar Pilch, Michał Antosz, Anna Wójtowicz, Jan Dorczak, Mateusz Dziedzina, Magdalena Jarosz, Karolina Antosz, Krzysztof i Marek Karpierz, Alek Zając, Ania Paluszek oraz Maksymilian Śmieszek.

 

 

Loading ....

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy aby kontynuować tradycję własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych.   

 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1742.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/palmowe-tradycje-z-nagrodami.html