Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20.05.2019r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2015

 Mszański Maraton Biblijny w ZS nr 1 

 

 

Loading ....

 W dniach 19-25 kwietnia przeżywamy VII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jego tematem przewodnim jest: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – z tego fragmentu Ewangelii wg. św. Marka wziął się pomysł na urządzenie wspólnego czytania Ewangelii w Zespole Szkół nr 1. Zarówno dyrekcja szkoły, jak i ksiądz proboszcz parafii p.w. św.Michała Archanioła pomysł zaaprobowali, pozostało tylko wcielić go w życie. Wzięli w nim udział nie tylko uczniowie i nauczyciele szkoły, lecz także przedstawiciele parafii, władz miasta i powiatu oraz delegacje szkół sąsiednich.

W „Leśnej” Tydzień Biblijny obchodzony był już wielokrotnie: były programy artystyczne, wspólne pisanie ulubionych fragmentów Biblii na zwoju, a nawet happening polegający na śpiewaniu i recytowaniu wersetów Pisma św. oraz piosenek inspirowanych Biblią na szkolnych korytarzach. W tym roku postawiono na wspólną lekturę.

 

Loading ....

W poniedziałek, 20 kiwetnia przez cały dzień trwania zajęć, czytany był rozdział za rozdziałem Ewangelii wg. św Jana, Marka i Łukasza. „Na początku było Słowo. A Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo” - równo z pierwszym dzwonkiem, zainaugurował czytanie ks.proboszcz Jerzy Raźny. Po nim lekturę Janowej Ewangelii podjęła Pani dyrektor mgr Elżbieta Magierska, a następnie uczniowie, nauczyciele i przybyli goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się: Franciszek Dziedzina - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Michał Baran Sekretarz w Urzędzie Miasta Mszana Dolna, ksiądz Rafał Piórkowski z uczniami pobliskiego Gimnazjum w Zespole Szkół Miejskich nr 2 oraz mgr Małgorzata Lenart-Halama z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej.

 

Loading ....

Czytanie trwało do godziny 14:00, w ostatnich, trudnych godzinach wsparła czytających Wicedyrektor mgr Maria Żaba. W maratonie czynnie, czyli głośno czytając, wzięło udział 17 nauczycieli i gości, 41 uczniów „Leśnej”, 5 „Ogrodnika” i 5 gimnazjalistów z „Dwójki”. W słuchaniu uczestniczyły niemal wszystkie klasy, a wiele osób przychodziło indywidualnie w czasie przerw. Dwa fragmenty Pisma św. odczytane zostały w innych językach – po niemiecku przeczytała Chiara Kücherer z Karlsruhe, przebywająca na rocznym stypendium w mszańskim LO, zaś tekst o Przemienieniu odczytał po angielsku Jakub Antosz-Rekucki – absolwent Zespołu Szkół, obecnie student filologii angielskiej na UJ.

 

Loading ....

Maratonowi towarzyszyła wystawa biblijna z różnymi, w tym wielojęzycznymi wydaniami Pisma św., gazetka o roślinach biblijnych, z poezją i sztuką biblijną oraz wypowiedziami ostatnich trzech Papieży o Piśmie Św. Każdy uczestnik Maratonu otrzymał przy wyjściu mały zwitek z fragmentem Pisma Świętego. Cały czas płonęła lampka oliwna – symbol światła i wspólnoty, którą wokół tego całodziennego czytania Ewangelii udało się stworzyć. Pięknie dziękujemy wszystkim uczestniczącym w Maratonie, szczególnie nisko kłaniamy się przybyłym gościom! Cieszymy się, że zgromadziło nas Słowo, które jest także fundamentem naszej kultury i wartości nie tylko religijnych, lecz ogólnoludzkich.  

 

Loading ....

Red. Urszula Antosz-Rekucka

fot. arch. ZS nr 1

 

Tekst przeczytany: 1338.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/mszanski-maraton-biblijny-w-zs-nr-1.html