Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: czwartek, 21.03.2019r. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Festiwal Historyczny „Kasztel” w Mszanie Dolnej na jubileusz nazwy  

 

W tym roku przypada piękna rocznica 760–lecia zapisania w klasztornych dokumentach słowa „Mschena” – nazwy rzeki pokrytej mchem, nad którą w XIV wieku, za sprawą cystersów i króla Kazimierza Wielkiego, powstało nasze miasteczko.

 

Gwardia Kasztelańska i nowo zawiązane Stowarzyszenie Formy Nowej Kultury / Formy Kultury Zagórzan zapraszają w pierwszą niedzielę lipca (6 lipca 2014) na niezwykły Festiwal Historyczny „Kasztel”, który przypomina o tym jubileuszu oraz o dawnej przeszłości Mszany Dolnej. Ideą organizatorów jest szerokie zaprezentowanie mieszkańcom i gościom kultury dworskiej i ludowej w rodzinnej atmosferze niedzielnego spotkania.

 

Na początek przemarsz przez Mszanę Dolną z Rynku na Ogrodową 2 w towarzystwie grup rekonstrukcyjnych i przy akompaniamencie muzyki renesansowej, następnie cała moc atrakcji.Propozycja programu wydarzenia:14:00 – inauguracja festiwalu – odczytanie aktu "760–lecie słowa Mszana"
14:10 – przemarsz przez Mszanę Dolną z udziałem zespołu muzyki dawnej
14:45 – powitanie drużyn i mieszczan w Kasztelu (ul. Ogrodowa 2)
15:00 – prezentacja drużyn, rzemieślników i zespołów
15:30 – wróżby dla Kasztelu, mieszczan i gości Festiwalu
16:00 – pokaz tańca dawnego
17:00 – konkurs o laur "Damy Kasztelu" 18:00 – pokaz fechtunku
19:15 – wielka bitwa o Kasztel
20:00 – koncert zespołu Overdrive

 
Podczas Festiwalu pokazy kaligrafii, pojedynki, koncerty, konkursy oraz wioska historyczna: rzemieślnicy, sprzedawcy produktów regionalnych, piekarze, pszczelarze oraz zbiórka starych fotografii dla strony „Mszana Dolna na starych fotografiach”.Wstęp na Festiwal Historyczny „Kasztel” jest wolny. Wydarzenie wspierają lokalni przedsiębiorcy, m.in. POLER, Sentyrz.pl – Producent Odzieży Roboczej, Instalatorstwo Elektryczne Maciej Rusnak.

Zachęcamy do przyłączenia się i odwiedzenia Festiwalu.6 lipca 2014, ul. Ogrodowa 2 w Mszanie Dolnej (Folwark)Zapraszamy także na 


Michał Wójcik

 

 

 

 

Tekst przeczytany: 2286.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/festiwal-historyczny-kasztel-w-mszanie-dolnej-na-jubileusz-nazwy.html