Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: niedziela, 18.11.2018r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2014

 Dobre wieści z głębin ziemi 

 

Na oficjalne i zawarte w dokumentacji technicznej dane musimy poczekać do 17 grudnia, ale dziś możemy podzielić się dobrymi wieściami z ...głębin ziemi, gdzie krakowskie Przedsiębiorstwo Geologiczne poszukiwało dodatkowych zasobów wody pitnej dla naszego miasta. W listopadowych "aktualnościach" informowaliśmy o tej ważnej sprawie mieszkańców Mszany Dolnej w artykule ''Wiercą i kopią - szukają wody'' (kliknij). Teraz tylko krótko o tym, co zostało zrobione i jakie są wstępne rezultaty prac poszukiwawczych.

 

Loading ....Zakres robót obejmował wiercenie jednej studni głębinowej na miejskiej działce, na os. Pańskie i czterech studni wielkodymensyjnych: jedna przy korycie Raby i trzy nad Mszanką (okolice stadionu). Pracom sprzyjała pogoda, dzięki temu udało się bez komplikacji kopanie i wiercenie zakończyć. Wyniesione ponad poziom gruntu studnie przy obu naszych rzekach zostały też obsypane ziemią, a teren wokół wyrównany i uporządkowany, choć nie jest to koniec robót w tych rejonach.

 

Loading ....Zanim inżynierowie z krakowskiej firmy zasiedli do tworzenia niezbędnej do dalszych prac dokumentacji, musieli policzyć ile wody da się pozyskać z wykopanych i wywierconej studni głębinowej. Po oczyszczeniu wykopów i wypompowaniu brudnej wody, można było przystąpić do policzenia "kubików" napływających do nowych studni. Jeśli te wstępne dane zostaną potwierdzone w dokumentacji, to można będzie powiedzieć, że się udało, że tym razem trop był właściwy, bowiem łączna ilość wody ze wszystkich nowych otworów to 880 metrów sześciennych na dobę, przy zapotrzebowaniu "na dziś" od 600 do 800 metrów sześciennych. Gdyby udało się tę inwestycję o kapitalnym znaczeniu dla Mszany doprowadzić do końca, a wierzymy że tak będzie, to po oddaniu nowego ujęcia, którego budowa planowana jest w okolicach ul. Spadochroniarzy (stadionu), będziemy dysponować podwójną ilością potrzebnej na dobę wody. Droga do końcowego sukcesu jeszcze daleka, ale został zrobiony kolejny, ważny krok. Na początku przyszłego roku sporządzony zostanie kolejny już wniosek do Wojewody Małopolskiego o środki na opracowanie dokumentacji nowego ujęcia wraz z konieczną infrastrukturą. O rezultatch naszych starań będziemy na bieżąco informować na stronach urzędu miasta.

 

Loading ....


 

 

 

Red.

 

Tekst przeczytany: 1532.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/dobre-wiesci-z-glebin-ziemi.html