Odwiedzin na stronie:
Online:
Dzisiaj jest: poniedziałek, 20.05.2019r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
 
Jesteś w » Strona Główna » Aktualności » Archiwum 2016

 25-lecie Mszy partyzanckich pod Luboniem  

 

 

Loading ....

Wyjątkowy charakter miały uroczystości patriotyczne 15 sierpnia w Glisnem związane z działającym w czasie okupacji na Luboniu i okolicy partyzanckim Oddziale por. Jana Stachury „Adama” . W tym roku bowiem mija 25. rocznica Mszy partyzanckich, jakie są odprawiane w miejscowym kościele sercanów i Apelu Poległych.

 

Loading ....


- 25 lat temu w tym kościele została odprawiona pierwsza tzw. Msza partyzancka i po raz pierwszy w Apelu Pamięci wybrzmiały głośno imiona, nazwiska i pseudonimu leśnych żołnierzy Armii Krajowej. Mszę odprawił ówczesny gospodarz kościoła – ks. Józef Karpierz, a Apel Pamięci odczytał Kazimierz Romański „Romek”, w którego mieszkaniu podczas jednego ze spotkań w 1989 r. powstał taki właśnie pomysł uczczenia kolegów z oddziału – powiedział rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski SCJ, witając wszystkich, którzy z różnych stron przybyli pod Luboń na jubileuszową uroczystość.

 

Loading ....

W kazaniu wygłoszonym podczas mszy św. ks. infułat Gil podkreślił potrzebę wierności małej ojczyźnie, jaką jest dana społeczność, w której się żyje. Zauważył potrzebę jedności narodu w dzisiejszych czasach.
- Ojczyzna to matka, która trzeba czcić i szanować. A patriotyzm jest nie tylko wtedy, gdy za ojczyznę się ginie, ale wtedy, gdy dla ojczyzny się pracuje, jako rzetelny rolnik, urzędnik, poseł, nauczyciel. Taki patriotyzm jest dzisiaj bardzo potrzebny Polsce – podkreślił kaznodzieja.

 

Loading ....


Ks. Infułat Gil poświęcił także pamiątkową tablicę upamiętniającą poległych i zmarłych żołnierzy oraz kapelanów Oddziału Partyzanckiego „Mszyca” por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda” 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Tablicę odsłoniła przybyła z Francji córka dowódcy Jadwiga Stachura, która w swym wystąpieniu wyraziła radość i podziękowanie za podtrzymywania pamięci o jej ojcu w tym miejscu.

- To ważny gest dla mnie. Mój ojciec musiał opuścić ukochaną ojczyznę po wojnie, ale przez cały czas tęsknił za krajem i za ludźmi, którzy pomagali mu przetrwać trudny czas. Niestety, nie było mu dane powrócić do Polski – mówiła Jadwiga Stachura.

 

Loading ....

Na jubileusz mszy partyzanckich przybyła poseł RP Barbara Bartuś (PiS), która zwróciła uwagę na fakt odmowy przez por. Jana Stachurę proponowanej mu po wojnie i rozwiązaniu oddziału współpracy z ówczesną władzą ludową.
- Porucznik Jan Stachura swoim życiem pokazał jak ta bohaterska dziewczyna „Inka”, że należy być przyzwoitym i zachować się jak trzeba – powiedziała poseł Bartuś, dziękując szczególnie dzieciom miejscowej szkoły, pomimo wakacji za występ patriotyczny.

 

Loading ....


Okolicznościowe słowo do uczestników uroczystości skierował także Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk – przeczytał je Walenty Rusin radny miasta Limanowa.
- Ta uroczystość ma wymiar symboliczny. Upamiętnia walkę żołnierzy w latach okupacji, a jednocześnie jest dowodem pamięci współczesnych o bohaterach… To nie byli przypadkowi żołnierze, ale osoby odpowiedzialne za Polskę. W tej małej wiosce zawiązała się mała komórka konspiracyjna, która tworzyła Polskie Siły Zbrojne, a jej widomym znakiem był Oddział Partyzancki „Mszyca”.

 

Loading ....


 - To, co się dzisiaj wydarzyło, ta poświęcona tablica i pamięć o partyzantach, to pamięć o wielkim ruchu narodowym, o strukturach państwa podziemnego, fenomenu, nie mającego nigdzie historii swego odpowiednika  – powiedział dr Marcin Chorązki, historyk pracujący w Biurze Edukacji Publicznej krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Zaapelował na koniec o kontynuację rozpoczętych 25 lat temu Mszy partyzanckich i Apelu Poległych, które to wydarzenie od tego roku zostało objęte patronatem IPN-u.

 

Loading ....

Zasłużeni na rożny sposób uczestnicy Mszy partyzanckich zostali obdarowani pamiątkowymi kopiami obrazu Matki Bożej Partyzantów. Przewodnicząca Rady Gminy Mszana Dolna Aleksandra Kania i Zastępca Wójta Katarzyna Szybiak wręczyły obrazy m.in. córce dowódcy oddziału Jadwidze Stachurze, ks. infułatowi Jakubowi Gilowi, poseł Barbarze Bartuś, chórowi im. ks. J. Hajduka z Mszany Dolnej, Orkiestrze Dętej „Echo gór” z Kasinki Małej, Podhalańskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica”, Pocztom Sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Mszana Dolna, Szkole Podstawowej im. św. Floriana w Glisnem, Pocztowi Sztandarowemu Związku Kombatantów RR i byłych Więźniów Politycznych.

 

Loading ....

Z okazji jubileuszu zostały wydane także okolicznościowe kartki, rozdawane uczestnikom uroczystości, którzy spotkali się jeszcze przy tradycyjnej żołnierskiej grochówce, śpiewie pieśni patriotycznych i przyjacielskiej rozmowie. Po raz pierwszy w partyzanckim święcie pod Luboniem wzięli udział członkowie Oddziału ,,Strzelca’’ z Mszany Dolnej. Miasto reprezentowali jego włodarze: Burmistrz Józef Kowalczyk, Przewodnicząca rady Agnieszka Modrzejewska-Potaczek oraz Sekretarz Antoni Róg, natomiast Powiat Limanowski – Wiceprzewodniczący Rady Franciszek Dziedzina.

 

Loading ....

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

  

Red.

na podstawie: Rektorat p.w. NSPJ w Glisnem - Facebook

 

 

Tekst przeczytany: 1043.
Polecamy
Pogoda w Mszanie Dolnej
 
Wydrukowane z: http://mszana-dolna.eu/25-lecie-mszy-partyzanckich-pod-luboniem.html